Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAEL MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Bael meyvesinin faydaları nelerdir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Deniz Zünbülcan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

03.03.2020 - 12:23 | Son Güncelleme:

Ülkemizde çok aşina olmadığımız, ahşap elma olarak da bilinen bael meyvesinin anavatanı Hint Yarımadası’dır. Bu bitkinin hemen hemen her kısmı kullanılır ancak en değerli yerinin meyveleri olduğu bilinir. İşte bael meyvesinin faydaları…

Olgun meyveleri kabuk ve yapışkan tohumları ayrıldıktan sonra taze olarak tüketilebilir. Meyvenin etinden şurup, jöle, şerbet ve meyve nektarı elde edilebilir. Sert kabuğu, yapışkan meyve eti ve fazla çekirdek içermesi nedeni ile taze olarak tüketimi biraz zordur. Meyve eti aromatik ve tatlıdır. Şerbet yapımında da kullanılmaktadır.

Meyve etinden ayrıca meyve suyu elde edilebilir fakat yüksek glüten içeriği nedeniyle tüketimine dikkat edilmelidir. Meyve turşu yapımında da kullanmakta olup ham meyvelerden sitrik asit kullanılarak reçel de elde edilebilir. Meyve eti özel bir yöntem ile kurutulup toz haline getirilmektedir. Bu toz üç ay oda koşullarında muhafaza edilebilmektedir ve soğuk içeceklerin yapımında da kullanılmaktadır. Yine meyve etinin şeker, glikoz, süt ve yağ ile karıştırılmasıyla şekerlemeler de üretilmektedir.

BESİN DEĞERLERİ

Mineral ve vitamin içeriği bakımdan oldukça zengindir. 100 g taze meyvede % 64.2 su, % 1.8 protein, % 0.2 yağ, % 1.5 mineral, % 2.2 lif, % 30.6 şeker, % 0.09 kalsiyum, % 0.05 fosfor, % 0.6 potasyum, % 0.3 demir, 186 IU A vitamini, % 0.01 B1 vitamini, % 1.2 riboflavin ve % 0.01 C vitamini saptanmıştır. 

FAYDALARI

• Bael meyvesinin kurutulmuş tozu kronik ishal tedavisinde etkilidir.

• Olgunlaşmamış bael meyvesinin özü hemoroid tedavisinde etkilidir.

• Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde bael, anemi hastaları ve gözlerinde problem yaşayan kişiler için tüketilebilecek iyi bir meyve seçeneği olabilir.

• Bael yaprağının özü, kandaki kolesterol seviyesinin kontrolünü sağlamak için etkilidir.

• Bael meyvesinden elde edilen yağ astım, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.

• Bael yüksek oranda antioksidan madde içermektedir. Bu antioksidan maddelerin bir etkisi de gastrik ülser tedavisidir.  

Yayın tarihi: 03.03.2020
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.