Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AZOSPERMİ (AZOOSPERMİ) NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Azospermi (Azoospermi) nedir ve nasıl tedavi edilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Seval Taşdemir’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Olmak Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr.
 
 

05.10.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Erkeklerin kısırlık nedenlerinden birisi de azospermi (azoospermi) olmaktadır. Azospermi ejekülatta, çocuk yapmaya yarayan olgun sperm hücresinin olmadığı durumlara verilen isimdir.

AZOSPERMİK OLAN ERKEKLERİN DOĞAL YOLLARLA ÇOCUK SAHİBİ OLABİLMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Azospermik olan erkeklerin doğal yollarla çocuk sahibi olabilmesi mümkün değildir. Azospermi obstrüktif ya da nonobstrüktif durumlarda ortaya çıkmaktadır. Obstrüktif durumlarda azoospermiye neden olan rahatsızlık ortadan kaldırıldığında azoospermi de ortadan kalkmaktadır. Bu şekilde birçok erkek doğal yolla çocuk sahibi olabilmektedir. Hormon eksikliği, kanal tıkanıklığı ya da varikosel obstrüktif azosperminin nedenleri arasında yer almaktadır. Bu hastalıkların giderilmesinden sonra ise sperm çıkışı elde edilebilir ve doğal yolla çocuk sahibi olmak mümkün olabilir. Ancak çoğu zaman azospermi obstrüktif değil nonobstrüktif olarak meydana gelmektedir. Bu da testislerde bir çalışma bozukluğunun olduğunun göstergesidir. 

Azospermik olan erkeklerin doğal yollarla çocuk sahibi olabilmesi mümkün değildir

TEDAVİ SONRASI HALA SPERM HÜCRESİ YOKSA NE YAPILIR?

Nonobstrüktif azospermi tanısı konmuş hastaların umutlarını tamamen yitirmemeleri gerekmektedir. Çünkü bu tanıya sahip hastalarda da tedavi ile sperm çıkma şansı bulunmaktadır. İlaç tedavisi sonrasında gerçekleştirilecek olan sperm tahlillerinde genellikle az miktarda da olsa sperm hücresi bulunmaktadır. Birkaç defa toplanan bu spermler havuzda biriktirilir ve tüp bebek tedavisi için kullanılabilir. Bu sayede azospermisi bulanan kişiler baba olabilmektedir. Ancak tedavi sonucu hala sperm hücresi bulunmayan hastaların MikroTESE ameliyatı olması gerekmektedir. MikroTESE ameliyatında direkt olarak testilerin içerisinde sperm hücresi bulunabilmektedir. MikroTESE ile de bir sonuç alınamayan hastalarda ise sperm hücresi oluşturabilecek kök hücreler kullanılmaktadır. Kök hücreler ile çocuk sahibi olunması henüz araştırma aşamasındadır.

AZOSPERMİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Obstrüktif azospermi tedavisi, aslında azospermiye neden olan rahatsızlığı ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavidir. Hormon kaynaklı azospermide yerine koyma tedavisi uygulanmaktadır. Eksik olan hormon dışarıdan alınarak azosperminin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Kanal tıkanıklığında ise mikro cerrahi işlemler ile kanalların açılması ve azosperminin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Varikosel kaynaklı azospermi için ise hasta varikosel ameliyatına alınmaktadır. Bu ameliyattan sonra doğal gebelik sağlayacak olgun sperm hücrelerinin oluşması mümkündür. Varikosel yaklaşık olarak erkeklerin 3’te 1’in de görülmektedir. Ancak varikosel ameliyatı sonrasında dahi sağlıklı sperm hücrelerinin elde edilemediği durumlar da bulunmaktadır. Bu durumda da tüp bebek tedavisiyle çiftler çocuk sahibi olabilmektedirler.

Yayın tarihi: 05.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.