Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AY ÇEKİRDEĞİ GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN!

Ay çekirdeği güçlü bir antioksidan!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.11.2015 - 11:54 | Son Güncelleme:

Kuru yemişlerin besin ve sağlık açısından birçok faydası olduğu biliyoruz. Örneğin bademin cildimizi yumuşattığını, Antep fıstığının demir ihtiyacımızı karşıladığını biliyoruz. Peki ay çekirdeğinin faydalarını biliyor musunuz?

Ay çekirdeği içeriğindeki E vitamini ve selenyum sayesinde vücdumuza birçok fayda sağlıyor...

AY ÇEKİRDEĞİ NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Beslenme uzmanları, yetişkinlerin günde 15 mg E vitamini almasını öneriyor. Diğer taraftan, selenyum ise düşük miktarlarda almamız gereken ancak sistemimiz için temel nitelikte olan bir mineral olarak biliniyor. Selenyum, E vitamini ile birlikte antioksidan etki göstererek serbest radikallerin zararlı etkilerini durdurarak beyaz kan hücresi (lökosit) üretimini artırıyor.

çekirdek

Yetişkinlerin günde 50 mikrogram selenyum alınması öneriliyor. 100 gramında 79 mikrogram selenyum içeren ay çekirdeği günlük selenyum ihtiyacımızı karşılamaya yetiyor.

AY ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI

Ay çekirdeği içi, iyi bir E vitamini kaynağıdır. National Sunflower Assocation’a göre, 30 gram ay çekirdeği içi, önerilen günlük E vitamini alım miktarının yüzde 76’sını karşılıyor. Bu vitamin, hücreleri serbest radikallerin verdiği zarara karşı koruyan bir antioksidan.

 çekirdek 

KALP HASTALIKLARINA YAKALANMA RİSKİ DÜŞÜYOR

Maryland Medical Center Üniversitesi’ne göre (UMMC), daha fazla E vitamini tüketen bireylerin kalp hastalığına yakalanma riski tüketmeyenlere göre daha düşük. UMMC, bu vitaminin, diğer vitaminlerle birlikte çalışarak gözlerin sağlıklı görünmesini ve maküla (sarı nokta) bozulmasına karşı koruma sağladığını belirtiyor. Ay çekirdeği, magnezyum ve folatlar gibi kalp ve damar hastalıklarıyla ilişkili besinler açısından da zengin bir kaynak olarak görülüyor. 

İHA

Yayın tarihi: 25.11.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.