Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ASİMETRİK GÖĞÜS YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜREBİLİR

Asimetrik göğüs yaşam kalitesini düşürebilir
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

04.12.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Aslında her göğüs bir diğerinden boyut olarak biraz daha farklıdır. Ancak bazı kişilerde bu durum dışarıdan belli olacak kadar daha belirgindir. Asimetrik göğüs; göğüs şeklinin, boyutunun ve meme başı pozisyonunun diğer memeye göre farklı olmasıdır. Bu durum genetik, hamilelik, kilo alımı, emzirme, yaşlanma, jinekomasti ya da menopoz gibi farklı sebeplerden ortaya çıkabilir.

Büyük boyutta göğüs asimetrisi kişinin psikolojik durumundan kıyafet seçimine kadar çeşitli sıkıntılara neden olabilir. Dışarıdan belli olacak boyuttaki asimetri kişinin iç çamaşırı ve kıyafet seçimi zorlaştırır, özel ve sosyal hayatına zarar verebilir. Özellikle genç yaştaki kadınlarda öz güven sorununa yol açabilir.

OPERASYON KİŞİYE ÖZEL PLANLANIR

Estetik operasyon öncesinde 40 yaş altı hastalarda meme ultrasonografisi, 40 yaş üzeri hastalarda ise mammografi tetkikleri yapılması gerekir. Asimetrik meme tedavileri, memenin yapısına, boyutuna ve şekline göre farklılık gösterir. Eğer memede sarkıklık varsa meme dikleştirme operasyonu gerekebilir. Memelerden birisi aşırı küçük ise hacim kazandırmak için duruma ve tercihe göre meme implantı, yağ enjeksiyonu ya da dolgu malzemesi kullanılabilir. Memelerden birisi aşırı büyükse, meme küçültme operasyonu yapılabilir. Yine meme başlarında asimetri varsa, meme başları olması gereken pozisyona getirilir. Ayrıca jinekomasti hastalarında liposuction ve meme küçültme operasyonu bir arada yapılabilir.

CERRAHİ VE CERRAHİ OLMAYAN TEKNİKLER KULLANILABİLİR

Cerrahi tekniklerde lokal ya da genel anestezi altında uygulandığı için ağrı ya da sızı hissedilmez. Uygulanacak operasyonun türüne göre 30 dakika ile 2 saat arası sürebilir. Günümüzde meme estetiği cerrahisinde iyileşme süreci kısalmış durumdadır. Duruma göre bir gece hastanede kalınması gerekebilir. Meme implantı ya da meme küçültme ameliyatlarında iyileşme süreci birkaç gün sürebilir. Hasta birkaç gün içinde normal yaşantısına dönebilir. Birkaç ay ağır aktivitelerden uzak durulması tavsiye edilir.

Meme estetiğinde ameliyatsız teknikler giderek daha yaygın olarak kullanılmaya başladı. Asimetrik göğüs estetiğinde de yağ ya da hyaluronik dolgu enjeksiyonu ile kullanılabiliyor. Eğer asimetrik göğüs yapısına sahipseniz, alanında uzman bir estetik cerraha giderek sizin için en uygun tedavi tekniğini öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 04.12.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.