Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ARONİA MEYVESİ GERÇEKTEN BİR MUCİZE Mİ?

Aronia meyvesi gerçekten bir mucize mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Deniz Berksoy’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

13.02.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

Aronia meyvesi berry grubundan bir meyvedir. Diğer berry meyveleri gibi sağlığa birçok faydası vardır. Kuzey Amerikaya özgü bir besindir. Keskin ve kekremsi bir tadı vardır. Demir, çinko, kalsiyum, magnezyum mineralleri ile C,B, K vitamini zenginidir.

ARONİA MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR NELERDİR?

Aronia meyvesi, polifenol ve antosiyanin isimli antioksidantlar bakımından zengindir. Yapılan bir araştırmaya göre; polifenol zengini 143 besin arasında en yüksek oranda polifenol içerdiği tespit edilmiştir. Bu içerik; 3 önemli özelliğini ortaya çıkmaktadır.

1. anti-kanserojen etki
2. antiimflamatuar etki
3. antioksidant etki

Aronia meyvesinin en büyük özelliği kanser hücresinin büyümesini engellemesidir. Özellikle meme ve kolon kanserini engellemede etkili olduğu tespit edilmiştir.

Antioksidant özelliği ile karaciğer koruyucu özellik göstermektedir. Fareler üzerinden yapılan çalışmalarda, karaciğer hasarı olan farelere belli bir süre düzenli olarak aronia meyve suyu verildiğinde; karaciğeri koruyucu etki göstererek karaciğer hasarı oluşumunu en aza indirdiği tespit edilmiştir.

Arinoa meyvesi damarlarda plak oluşumunu engelleyerek koroner arter hastalığının oluşumuna karşı korumaktadır. Ayrıca damarlardaki kan basıncını düşürdüğü ve antiinflamatuar etki gösterdiği tespit edilmiştir.

Yapılan bir çalışmada; yüksek kan basıncı olan bir gruba 6 hafta boyunca her gün 250 ml aronia meyve suyu verilmiş; sonucunda trigliserid, LDL kolesterol seviyesinde düşüş ve sistolik&diastolik basınçta düşüş tespit edilmiştir.

Çalışmalarda aronia meyvesinin insulin direnci ile savaşarak kan şekeri seviyesini düzenlediği görülmüştür. Bu özelliği ile diyabet oluşumunu engellemektedir. Yapılan bir çalışmada; 3 ay boyunca her gün 200 ml aronia meyve suyu içen diyabetli bir grubun kan glukoz seviyelerinde ciddi oranda düşüş gözlenmiştir.

Aronia meyvesinin bir diğer özelliği ise sindirim sistemini ve bağırsak florasını düzenleyerek kabızlığı azaltmasıdır. Bu özelliği ile de kolon kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.
 

Yayın tarihi: 13.02.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.