Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANTİBİYOTİKLER HAYAT KURTARICI MI YOKSA ZEHİR Mİ?

Antibiyotikler hayat kurtarıcı mı yoksa zehir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
22.05.2018 - 00:17 | Son Güncelleme:

Son yıllarda toplumda antibiyotikleri zehir olarak düşünen bir düşünce tarzı oluştuğu gibi tam tersine ateş düşürücü kadar kolay kullanılabilen kurtarıcı olarak gören bir yaklaşım da var. Oysa bu iki yaklaşım da ciddi yanlışlar içermekte....

Çocukluk çağı enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölüm oranlarının geçmiş yıllara göre bu kadar azalmasında aşılar ve antibiyotikler hayat kurtarıcı rol oynamıştır. Ciddi bir bakteriyel zatürrenin, idrar yolu enfeksiyonun tedavisinde antibiyotik kullanılmazsa bu hastalıkların kendiliğinden düzelme olasılığı son derece düşüktür ve bu enfeksiyonlar ilerleyerek ileri organ hasarı ile hayati sonuçlar ortaya çıkarabilir.

YÜKSEK ATEŞ ANTİBİYOTİKSİZ DÜŞER Mİ?

Enfeksiyon etkeninin viral mi, bakteriyel mi olduğunun ayırımını yapabilecek tek kişi çocuğu takip eden hekimdir. Diğer yandan hafif burun akıntısı ile seyreden tüm viral enfeksiyonlarda antibiyotik başlamaya çalışmak veya her yüksek ateşin antibiyotiksiz düzelmeyeceği konusunda hekime baskı yapmak da ciddi bir yanılgıdır.

ANTİBİYOTİK DİRENCİ NEDİR?

Antibiyotikler ateş düşürücü değildir, ancak bakteriyel enfeksiyonların varlığında belirli bir süre sonunda etki eder, viral enfeksiyonlarda hiç bir etkinliği yoktur. Antibiyotiklerin hatalı kullanımı nedeniyle gelişen antibiyotik direnci son yıllarda ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Antibiyotiklerin reçetesiz alınamaması kuralının getirilmesi, antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımını caydırıcı olması açısından doğru bir yaklaşım olmuştur.

YAKLAŞIK 100 GÜN SÜRÜYOR

Herhangi bir antibiyotik kullanımına bağlı bağırsaklarda oluşan mikrobiyata değişikliği yaklaşık 100 gün sürer. Sık antibiyotik kullanımına bağlı olarak mikrobiyatanın bozulması ile seyreden disbiyozis durumunda enfeksiyon atakları sıklığının artışı ve kronik hastalıklara yatkınlık oluşumu son yıllarda üzerinde çalışılan konulardır. Sonuç olarak antibiyotiklerin gerekli endikasyonda hayat kurtarıcı olduğu ama hekime danışılmaksızın sıkça kullanımının bağışıklık sorunları oluşturabileceği unutulmamalıdır.
 

Yayın tarihi: 22.05.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.