Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AĞIZ KOKUSUNDAN KURTULMANIN 10 YOLU

Ağız kokusundan kurtulmanın 10 yolu
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.04.2016 - 12:01 | Son Güncelleme:

Ağız kokusunun bireylerin beden, ruh ve sosyal sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Diş Hekimi Recep Eşkar, ağız kokusundan kurtulmanın 10 yolunu açıkladı.

Ağız kokusu; sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları, bademcik iltihabı ve diş eti rahatsızlıkları gibi hastalıkların habercisi olabilir. Aynı zamanda ağız kokusu, arkadaş ve dost çevresinden uzaklaşma, başka insanların varlığı sebebiyle sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınma gibi olumsuz durumları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle ağız kokusuna sebep olan problem teşhis edilmeli ve sebebine yönelik tedavi uygulanmalıdır. Aynı zamanda ağız kokusunu önlemek için kokuya neden olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

İşte, ağız kokusundan kurtulmanın 10 yolu…

Ağız kokusu

1. Yumuşak diş fırçası değil orta sertlikte diş fırçası kullanılmalıdır.

Ağız kokusu

2. Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler günde en az iki defa fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanmalıdır.

Ağız kokusu

3. Ağız kokusunun nedenlerinden biri de dildeki tabakalaşmadır. Bu nedenle dilimizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir. Dişleri fırçalayarak ağız kokusunun %20’sinden, dil fırçalayarak ağız kokusunun %80’inden kurtulabilirsiniz.

Ağız kokusu

4. Ağız kokusunu yok etmek için piyasadan satın alınan gargaraların bir kısmı, içindeki alkol sebebiyle ağız kokusunu artırabilir.

Ağız kokusu

5. Çinkolu diş macunu, çinkolu sakız gibi çinko içeren ürünler ağız kokusunu yok eder.

Ağız kokusu

6. Diş ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna neden olduğundan ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir.

Ağız kokusu

7. Ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgu veya kron-köprü tedavi ettirilmelidir.

Ağız kokusu

8. Protez, dolgu, diş köprülerinin aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler kötü kokuya sebep olacağından her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek gerekmektedir.

Ağız kokusu

9. Ağız kuruluğundan dolayı ağız kokusu olur. Ağız kuruluğuna sebebiyet vermemek için mutlaka bol bol su içilmelidir.

Ağız kokusu

10. Maydanoz nefesimizi doğal olarak temizlemede etkilidir. Kahve taneleri, limon kabukları ağız kokusunu gidermektedir.

DHA


 

Yayın tarihi: 05.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.