Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ADET ÖNCESİ SENDROMU İLE NASIL BAŞA ÇIKACAKSINIZ?

Adet öncesi sendromu ile nasıl başa çıkacaksınız?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

07.05.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

Adet öncesi sendromu (PMS – Premenstrual Syndrome), adet gören kadınların birçoğunun yaşadığı bir durumdur. Bu dönemde insana bir doyumsuzluk ve gerginlik hali çöker.

 - Aşırı iştah, özellikle tatlı yiyeceklere düşkünlük. Çikolatanın inanılmaz çekici hale gelmesi.

- Vücutta şişkinlikler, gaz, su toplanması, şekil değişiklikleri.

- Her ay tekrarlanan kilo artışı.

- Cildin yağlanması, siyah noktalar ve aknelerin artması.

- Vücut kokusunun değişmesi.

- Halsizlik, isteksizlik, konsantrasyon bozukluğu gibi belirtileri sayabiliriz.

Adet döngüsünü sağlayan hormonlarda meydana gelen değişiklikler ve dengesizlikler, bu sendromu tetiklemektedir. Yapılan araştırmalara göre:

Yüksek oranda stres yaşayanlar,

Ailesinde depresyon geçmişi olanlar,

Geçmişte depresyon veya lohusa depresyonu şikayeti bulunanlar.

Bu semptomları çok daha şiddetli bir şekilde yaşamaktadırlar.

PEKİ, BU BELİRTİLERİ HAFİFLETMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Bu belirtilerin çoğu biraz gayretle hafifletilebilir. Adet döneminden bir hafta önce aşağıdaki konulara dikkat etmeye çalışırsanız, işiniz kolaylaşacaktır. Bu dönemde hiçbir şekilde öğün atlamayın. Hatta öğün sayısını 3’den 6’ya çıkarın. Böylece kan şekerinin düşmesini önlemiş olursunuz. Sık yemek yerseniz, tatlılar, pastalar, çikolatalar, tuzlu krakerler o kadar kışkırtıcı hale gelmezler.

Adet döneminden bir hafta önce tuzu kesmek sıkıntıların çoğunu önler. Bu nedenle cips, tuzlu kraker, turşu, tuzlu peynirler vb. her türlü tuzlu yiyecekten uzak durun. Bu dönemde hormonal nedenlerle vücut daha fazla tuz tutar. Daha fazla su için. Ne kadar çok su içerseniz, vücudunuzdaki ödemler o kadar kolay dışarı atılır. Günde 2 litre kadar su içiyorsanız, bunu 2,5 litreye çıkarın. İyi uyuyun. Depresyon ve kaygı gibi rahatsızlıkları tetikleyen uykusuzluk ve iyi uyuyamadığımızda bozulan melatonin hormonu dengesi, adet öncesi sendromunu da doğrudan etkileyebilir. Gazlı-şekerli içecekler, kahve ve alkol almamaya çalışın. Bunlar vücuttaki tuzu, su toplanmasını ve gerginliği arttırırlar.

Kepekli pirinç, kepekli makarna, kuru fasulye, barbunya, mercimek, kepekli ekmek gibi yararlı karbonhidratlara ağırlık verirseniz, açlığınızı giderebilirsiniz. Liften yana zengin yiyeceklerle beslenen kadınlar, adet dönemini daha rahat geçirirler. Turp, maydanoz, kereviz, çilek ve kabuklu pirinç, vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olurlar. Balık, tavuk, hindi eti gibi besinler sizi tok ve ruhen de doyumlu tutmaya yardımcı olur. Proteinler vücutta tuz tutulmasını ve ödem oluşmasını önlerler ve yağların yakılmasına yardımcı olurlar. Böylece enerjiniz de artar. Yeşil çay gazlardan ve stresten kurtulmanıza yardımcı olur.Uzun yürüyüşlere çıkın veya egzersiz yapın. Egzersiz vücudunuzdaki tüm stresi, su birikimini yok eder. Halsizliği gidermek için de bire birdir!

Adet öncesinde aniden iştahınızın artması beklenilen bir şeydir. Buzdolabındaki her şeyin tadına bakmaya kalkarsanız, vücudunuzda bazı reaksiyonların görülmesi de normaldir! Siz sporu ihmal etmeden, yazdıklarımı dikkate alırsanız bu dönemi çok daha rahat geçirebilirsiniz.

Yayın tarihi: 07.05.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.