Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ADET ÖNCESİ GERGİNLİK SENDROMUNA DİKKAT!

Adet öncesi gerginlik sendromuna dikkat!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.05.2016 - 12:27 | Son Güncelleme:

Premenstruel sendrom (adet öncesi gerginlik sendromu), kadınlarda adetten yaklaşık 1 hafta önce başlayan ruhsal ya da fiziksel bir takım sıkıntılara ve gerginliklere verilen isimdir.

Premenstruel sendorm kadınları hem fiziksel hem de psikolojik yönden etkiler. Bazıları için fiziksel acı ve duygusal stres gündelik hayatlarını, aile ve sosyal ilişkilerini etkileyecek kadar yoğun olur. Adet öncesi günlerde belirginleşen sıkıntı, bunaltı hali, hayattan zevk almama, keyifsizlik, mutsuzluk, yoğun ağlama, sinirlilik, öfke patlamaları, iştahta artma, eklem, kas ve baş ağrıları, yorgunluk, midede şişkinlik hissi, göğüslerde hassasiyet ve gerginlik şeklinde belirtiler gösterir. Adet öncesi yaşanan gergin döneme bağlı ruh hali oldukça ciddi sorun oluşturur. Bu sendrom kadının hem ev, hem iş, hem de sosyal yaşamını etkiler. Çatışmaların, anlaşmazlıkların sık yaşandığı ailelerde kadınlar adet öncesi gerginliği oldukça şiddetli yaşar.

DEPRESYONA YOL AÇABİLİR

Premenstruel sendrom (adet öncesi gerginlik sendromu) tüm vücut sistemlerini ağır şekilde etkileyebilir. Premenstuel sendromun yoğun biçimde yaşanması iş kaybına, sosyal ilişkilerde sorunlara, neden olmakla birlikte kişide depresyona yol açacak kadar şiddetli olabilir. Diğer yandan kadınlarda ortaya çıkan psikiyatrik bozuklukların çoğunluğunun adetle ilgili olduğu bilinir. Adet öncesi gerginlik sendromu; gebelikte, doğum sonrasında, jinekolojik ameliyat sonrasında veya menopoz sonrasında ortaya çıkabilir. Kadınlardaki psikiyatrik bozukluk ne olursa olsun büyük ölçüde adet dönemleri bağlamında ilk atak olarak ortaya çıkar.

Premenstuel sendromda duygu durumda değişiklikler ortaya çıkar. Huzursuzluk, sıkıntı, kaygı, çabuk sinirlenme, hatta zaman zaman çıldıracakmış gibi olma davranışları, duygularının yanında dürtülerinde değişiklik ve abartılı yeme davranışı görülebilir.

Regl dönemi

ERKEKLERDE FARKINDALIK ARTMALI

Erkekler eşlerinin adet öncesi gerginliklerinden hoşlanmazlar. Adet öncesi dönemde erkeklere zaten anlaşılmaz olan kadınlar bu dönemlerde iyiden iyiye anlaşılmaz ve kontrol edilemez gelebilir. Adet öncesi dönemde aslında hiç önemi olmayan konular aniden tartışmaya dönüşebilir ve gereksiz yere büyüyebilir. Bu nedenle adet öncesi dönemde evliliklerde çatışmaların başladığı, paylaşımların azaldığı bir dönemdir. Bu dönemde erkekler eşlerine karşı destekleyici ve dengeleyici olmalıdır, riskli konuların tartışılması ertelenmelidir.

Adet öncesi gerginlik sendromu

TEDAVİ İÇİN STRES YÖNETİMİ EGZERSİZLERİ YAPILMALI

Premenstruel sendrom (adet öncesi gerginlik sendromu) eğer kişinin günlük aile, evlilik, iş ve sosyal yaşamını etkiliyorsa, insan ilişkilerinde bozulmaya yol açıyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. Ayrıca bu dönemde yaşanan stres ile başa çıkabilmek için stres yönetimi egzersizleri yapılmalıdır.

Psikolog Ertuğ Gül

Yayın tarihi: 18.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.