Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AÇIK TENLİLERDE GÜNEŞ LEKESİ DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Açık tenlilerde güneş lekesi daha çok görülüyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.06.2016 - 12:29 | Son Güncelleme:

Güneş lekeleri hakkında bilgi veren Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, açık tenlilerde güneş lekesi oluşma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti ve “Aşırı kızarak şekilde yanmayın” uyarısında bulundu.

Güneşin zararlı etkileri herkes tarafından biliniyor ve cildi bu zararlı etkilerden yaz – kış korumak gerekiyor. Güneşten korunmak ve kademeli olarak güneşte kalmak önemli. Hiçbir zaman soyulacak, aşırı kızaracak şekilde yanmamalı ve güneş ışınlarının etkilerini azaltmak için cilt tipine uygun koruyucular kullanılmalı.

BEYAZ TENLİLER DİKKAT!

Güneş lekeleri

Güneş lekeleri (solar lentigo), güneş hasarı oluşabilecek, beyaz tenli, zor bronzlaşan, kolay kızaran ve güneşte aşırı kalan bireylerde; ani yanmalar, soyulmalar ve kızarmaların tekrarı durumunda, yıllar içinde ortaya çıkıyor. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, yüzdeki veya gövdedeki çillenmelerin kalıtsal bir özellik olduğunu ve çoğunlukla açık tenli bireylerde gözlendiğini vurgulayarak “Çillenmeler güneş lekelerinden farklı olarak güneş ışınlarıyla koyulaşır, göze çarpmayanlar belirginleşir. Güneşsiz mevsimlerde renk açılır ve yok olmuş hissi verebilir. Güneşten korunma ve yüksek faktörlü güneş koruyucuları koyulaşmasını engellediğinden, estetik anlamda fayda sağlarlar” dedi.

Yayın tarihi: 16.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.