Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TIRNAK BAKIMI İÇİN PRATİK BİLGİLER

Tırnak Bakımı için Pratik Bilgiler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.01.2011 - 14:45 | Son Güncelleme:

Ellerinizin güzelliği ve sağlığı için işte önerilerimiz...

Hanımlar, tırnaklarınızın şekli ve görünümü en az ellerinizin güzelliği kadar önemli değil mi? Unutmayın, el derinizi olumlu veya olumsuz etkileyen tüm fiziksel-kimyasal etkenler tırnaklarınız için de geçerlidir.

Tırnak Bakımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

• Tıpkı eller gibi tırnaklarımızın da sık ve fazla miktarda deterjan-su-sabunla temasını engellemelisiniz. Bunun en pratik yolu, eller için söylediğimiz gibi iş yaparken eldiven giymeyi alışkanlık haline getirmektir.

• Tırnaklar uygun bir makasla tercihen nemli ve yumuşakken ve mümkün olduğunca parmağın ucuna yakın ve düz olarak kesilmelidir.

• Tırnak eti ile fazla oynamamak gerekir.

• Düzenli ve sık nemlendiriciler sürmek, özellikle gece yatarken yoğun-yağlı bir pomatla masaj yapmak oldukça faydalıdır.

• Manikür ve pedikür işlemlerini bu işte eğitimli ve sertifikalı kişilere yaptırmak, mümkünse kişinin kendi setini edinip işlemlerin onunla yapılmasını sağlamak bulaşıcı hastalıkları önleme açısından iyi bir önlem olabilir.

• Gerek kişiler, gerekse manikür-pedikür işlemi yapan profesyoneller, genellikle batan bir tırnağı kurtarmak için, tırnağın yan tarafını daha derine doğru kesmeyi yeterli görürüler. Bu tırnağın daha derinde (geride) batmasına sebep olur ve 1–2 hafta içinde (tırnak uzadıkça) sebep olacağı ağrı ve şekil bozukluğu daha da fazla olacaktır.

• Ojeler genelde tırnak üzerinde pek olumsuz etki yaratmazlar, çok nadiren içerdikleri boyalar ve kimyasallar alerji yapabilir. Birçok kişinin düşündüğü gibi ojelerin “tırnağın hava almasını” engellemesi söz konusu değildir.

• Oje çıkarıcı ürünler ise aksine içerdikleri solvent, alkol ve diğer kimyasallar nedeniyle tırnağı kurutup yıpratabilir, o yüzden haftada 1–2 defadan fazla oje çıkarıcı kullanmamak gerekir. Bu maddeler kullanıldıktan sonra eller çok iyi silinip bol suyla yıkanmalı ve nemlendirici sürülmelidir.

• Yapısal olarak ince ve yumuşak tırnaklara sahip kişiler tırnak sertleştirici cilalar kullanabilir, bunlar içlerinde sertleştirici kimyasallar içeren saydam ojelerdir. Tırnağın sadece ön kısımlarına uygulanmalı ve tırnak etlerine temas ettirilmemelidir. 

Yayın tarihi: 10.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

duzenli olarak tırnakları ve elleri nemlendirmek gereki yo ve herzaman oje süren bayanların arada bi ara vermelri gerekiyor bence

21.03.2011 13:47:44 gülşah kaplan

Tırnak kenarındaki etlerden nefret ediyorum. Onları koparmaya çalışırken kanatıyorum hep. Çıkmasını geciktirecek bir şey yok mu?

10.01.2011 15:24:28 Deniz Nadir

ayy aynen bende nefret ederim ama yinede çıkıyorlar vitamınsızlıkten çıkıyor deniliyo ama öle bir şey yokmuş doktora sordukkk hez insanda zaman zaman çıkabilirmişşş

21.03.2011 13:39:59 gülşah kaplan
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER