Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SPOR AYAKKABILARINIZI TEMİZ TUTMANIN YÖNTEMLERİ

Spor ayakkabılarınızı temiz tutmanın yöntemleri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.07.2018 - 15:41 | Son Güncelleme:

Moda anlayışı son zamanlarda oldukça değişti. Önceden işe giderken klasik ayakkabılar giymek zorunluyken artık, neredeyse her türlü kıyafetin altına spor ayakkabı giymek mümkün. Durum böyle olunca onların temizliği de oldukça önemli. Birçok kişi beyaz spor ayakkabılarını temizlerken oldukça zorlanabiliyor. İşte spor ayakkabılarınızı temizlerken işinizi kolaylaştıracak öneriler...

ÇAMAŞIR MAKİNASINDA YIKAMAK DOĞRU MU?

Ayakkabıların ömrünü kısalttığı söylense de doğru taktiklerle yıkarsanız bunu önleyebilirsiniz. Eğer çamaşır makinasında yıkayacaksanız asla 30 derecenin üstünde yıkamamalısınız. Normal olarak kullandığınız deterjanı ve yumuşatıcıyı kullanabilirsiniz. En kısa süren ve deviri düşük programı kullanmalısınız. Kurutma aşaması da oldukça önemli. Güneş gören bir yerde en kısa sürede kurumasını sağlamalısınız. Hatta bu noktada, saç kurutma makinasını bile kullanabilirsiniz.

DİŞ MACUNU

Beyaz tabanlı spor ayakkabıların lekeleri bazen çıkmıyor ve hiçbir zaman eskisi gibi görünmüyor. Durum böyle olunca diş macunu kesinlikle bir kurtarıcı. Kullanmadığınız bir diş fırçasının ucuna biraz diş macunu alın ve lekelerin üzerini çok bastırmadan fırçalayın. Daha sonra sıcak bir suya batırdığınız bez ile fırçaladığınız yerlerin üzerinden geçin. Bu işlemi yaptıktan sonra ayakkabıların kokudan da arınması için bir gün balkon gibi havalanacağı bir yere koyun. 

KÖTÜ KOKU DÜŞMANI KARBONAT

Gün içerisindeki koşturmada veya spor yaparken tercih ettiğimiz spor ayakkabılar bazen rahatsız edici şekilde koku yapabiliyorlar. Bu kokulardan ayakkabınızı arındırmanın en iyi yollarından birisi karbonat. Spor ayakkabınızın içerisine karbonatı her yere gelecek şekilde dökün ve hava alabileceği bir yere bırakın. 1 gün beklettikten sonra, ıslatmadan ayakkabılarınızı karbonattan ayırın. 

BENZİN VE ASETON

İlk duyduğunuzda sizi şaşırtabilir ama benzin ve aseton bölgesel lekeler için en iyi temizlik malzemesidir. Kullanmadığınız bir diş fırçası ile bu malzemelerden herhangi birine batırdıktan sonra lekeleri iyice fırçalayın. Bunlar genellikle kokan maddelerdir. Bu nedenle çok fazla bekletmeden ayakkabınızı iyice silin. 

KÜF LEKELERİNDEN NASIL KURTULACAKSINIZ?

Dolaba kaldırdığınız ve uzun süre giymediğiniz ayakkabılarınız küf lekeleri yapabilir. Bu lekelerden kurtulmanın en iyi yolu gliserin. Gliserinle bu lekelerden nasıl kurtulduğunuza şaşıracaksınız.

Yayın tarihi: 11.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.