Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MENOPOZ DÖNEMİ CİLT BAKIMI HAKKINDA HER ŞEY!

Menopoz dönemi cilt bakımı hakkında her şey!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
31.03.2017 - 10:02 | Son Güncelleme:

Gençken cildin ışıltısını sağlayan hormonlar yaş ilerledikçe kadınlara başka bir senaryo yazıyor! Peki menopoz döneminde ciltte neler değişiyor, cilt bakımı nasıl olması gerekiyor?

1.MENOPOZ, CİLDİ NASIL DEĞİŞTİRİR? 

Menopozu anlamak için öncelikle hormonlardan bahsetmek zorundayız. Hormonlar, genel olarak "sinyal molekülleri" olarak tanımlanabilir. Bu, vücudumuzun belirli şekillerde (hem fizyolojik hem de davranışsal olarak) davranması için sinyal sağladığı anlamına gelir. Östrojen, hormonun belirli bir türüdür ve erkeklerde olmakla da birlikte en çok kadınlarla ilişkilidir. Protein sentezi ve vücuttaki su seviyelerinin korunması gibi bir takım fonksiyonlara sahiptir.

Bununla birlikte, östrojenin sorumlu olduğu en önemli proteinlerden biri kolajendir. Kolajen, dolgun ve esnek ciltler için çok önemlidir. Östrojen, ciltte Glikozaminoglikanlar (GAGs) üretimi için de gereklidir. Bunlar su çeken ve cildin nem seviyelerini korumaya yardımcı olan şeker moleküllerinin uzun zincirleridir.

Ne yazık ki, menopoz başlangıcı ile östrojen seviyeleri keskin bir düşüşle cilt üzerinde olumsuz bir etki gösterir:

 • Nem seviyesi düşer.
 • Kolajen üretimi hızı yavaşlar.
 • Ciltte melaninin birikmesine, yani kahverengi lekeler oluşmasına yol açar.

    

2.MENOPOZ DÖNEMİNDE CİLTTE EN ÇOK HANGİ BELİRTİLER GÖRÜLÜR? 

Menopoz cildinde en sık karşılaşılan sorunlar şunlardır: kuruluk, daha fazla kırışıklık, daha fazla koyu lekeler, daha az elastikiyet ve azalan kolajen seviyesi nedeniyle ince bir hale gelen cilt.

3.MENOPOZ DÖNEMİNDE CİLDİN CİLT BAKIM RUTİNİNE İHTİYACI VAR MI?

Evet, cildin daha fazla bakıma ihtiyacı var. Menopoz sırasında ve sonrasında kadınlar besleyici, nemlendirici, sarkma ve kırışıklık karşıtı bakıma ihtiyaç duyar. Genistein gibi izoflavonların, düşen östrojen hyaluronik asit seviyesi yüzünden etkilenen ciltlere birçok fayda sunduğu görülmüştür. Bu faydaların en başında cildin nemini artırması ve ciltteki kurulukla mücadele etmesi gelir.

4.MENOPOZ DÖNEMİNDEKİ CİLDE EN İYİ GELECEK BAKIM NELER İÇERMELİ? 

Kolajen artırıcı teknolojilerle ciltteki derin kırışıklıklara etki etmeli ve cildi nemlendirmesi ve beslemesi gerekir. Ayrıca, koyu renkli yaşlanma lekelerine karşı aktif içeriklerle de koyu lekelere karşı mücadele etmelidir.

5.MENOPOZ DÖNEMİNDEKİ CİLT İÇİN UYGUN BAKIM NASIL OLMALI?

Menopoz dönemindeki olgun ciltlerin ideal cilt bakımı, derin kırışıklılara, yaşlanma lekelerine, dolgunluk ve belirginlik kaybına ve cilt kuruluğa karşı önlem almaya yardım etmeli. Oriflame NovAge Time Restore Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Serisi tüm ürünlerinde kolajen üretimi için önemli olan Genistein içeriyor. Gündüz kremi de içeriğindeki Hyaluronik asit ile cilde ideal bakımı sunuyor. 

6. HEMEN UYGULANABİLECEK İPUÇLARI NELER?

Yeterli su içmeyi, güneşten uzak durmayı, egzersiz yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi hayatınıza dahil edin. Hayatın tadını çıkararak, mutlu bir menopoz dönemi yaşayın!

Dermatalog Bilge Ateş’in menopoz dönemindeki olgun ciltler için önerilerini izleyin.

Yayın tarihi: 31.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.