Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MEME ESTETİĞİYLE İLGİLİ NELER BİLİYORSUNUZ?

Meme estetiğiyle ilgili neler biliyorsunuz?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

10.06.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

İki çeşit göğüs tipi bulunur: Yuvarlak ve damla tipi… Bunlardan hangisinin sizin bedeniniz için daha fazla uyumlu olduğunu ve implant boyutunun doğruluğuna doğru karar vermelisiniz.

Bedeninizle uyum sağlamayan bir göğüs şekli ile yine bedeninizin taşımakta zorlanacağı göğüs boyutu estetik ameliyatının sonucundan mutsuz olmanıza neden olur. Günümüzde 3D tasarım cihazları ve hologram görüntüleme teknikleri ile hastanın kendi görüntüleri üzerinden meme tasarımı yapılabiliyor. Bu teknolojiden faydalanarak hangi şeklin ve boyutun sizin için daha uygun olduğunu ameliyattan önce görebilir, kararınızı buna göre verebilirsiniz.

KOMPOZİT MEME ESTETİĞİ GEREKEBİLİR

Eğer yeterli meme dokunuz yoksa, kullanılan implantların konturları dışarıdan görünür hale gelebilir. Bu doğal bir görünüm oluşmasına engel olduğu için hem hasta hem de cerrah açısından sonuçlar memnun edici olmaz. Çünkü meme estetiğinin başarılı sayılabilmesi için öncellikle estetik yaptırıldığının belli olmaması gerekir. Göğüsler doğal kıvrımlarını koruyarak yumuşak geçişler yapmalı ve doğal bir görünüme sahip olmalıdır. Estetik sonrası göğüslerin doğal görünüme kavuşması için kişinin var olan meme dokusu, implantın boyutu ve şeklinin vücudun genel hatlarıyla uyumlu olması gerekir. Meme implantı yerleştirildikten memenin konturunu doğal ve estetik hale getirmek için mikro ve nano teknolojileri ile rötuş uygulanabilir.

DİKİŞ İZİNİN AZALTAN YENİ TEKNİKLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Örneğin temassız göğüs büyütme tekniği sayesinde bahsedilen bu temas minimuma indirgenerek enfeksiyon ve kapsüler kontraksiyon riski neredeyse minimuma indirilebilir. Silikon jel meme implantlarının temassız yerleştirilmesine imkan tanıyan bu teknik minimal yara izinin yanı sıra ameliyat ve iyileşme süresini de kısaltıyor.

Bir cihaz yardımıyla gerçekleştirilen bu operasyon implanta el değmeden silikon açılan poşa daha kolay yerleştiriliyor, skar izinin daha kısa olmasını sağlıyor, işlemleri manuel olarak yapılmadığından bölgede oluşacak travmayı ve daha sonra hissedilecek ağrıyı da azaltıyor.

BİRKAÇ GÜNLÜK İYİLEŞME SÜRECİNE GEREK OLABİLİR

İmplant ile meme büyütme estetiğinden sonra ortalama 1 hafta süresince iş ve aktivitelerinizi kısıtlamak durumunda kalacaksınız. İşten izin almanız, bazı hareketleri yapamayacağınız için refakatçi desteği almanız gerekebilir. Göğüs büyütme ameliyatınızın zamanlamasını ve planlamasını bunları dikkate alarak yapmanız size rahatlık sağlar.

1 HAFTA BOYUNCA AĞIR EGZERSİZ YAPMAMALISINIZ

Egzersiz, özellikle zıplama gerektiren kardiyo gibi hareketler, ameliyat sonrasında kısıtlanır. Bir hafta sonra hafif kardiyo yapmaya başlayabilseniz de, birçok egzersizi rahat yapabilmeniz için ortalama 4 ile 8 hafta beklemeniz gerekebilir.
Unutmayın, meme estetiğine karar vermeden tüm gelişmelerden haberdar olmanız sonuçtan memnun kalma şansınızın artmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 10.06.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.