Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KIRIŞIKLARLA SAVAŞTA YENİ TREND: FROTOKS

Kırışıklarla savaşta yeni trend: Frotoks
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

21.09.2015 - 10:34 | Son Güncelleme:

Frotoks nedir? Botoks ile frotoksun arasındaki fark nedir? Frotok hangi alanlarda kullanılır, güvenli midir? Frotoks, botoksa alternatif midir? Tüm bu soruların yanıtını uzmanımız cevaplıyor.

Yaşlanmayı ertelemek herkesin hayali... Teknolojik gelişmeler doğrultusunda yaşlanma etkilerini geciktiren pekçok yöntem geliştiriliyor. Kırışıklarla savaşta yeni bir trend olan frotoks da bu tekniklerden biri.

Dr. Yannis Alexandrides, Londra’da bir klinikte uyguladığı frotoks yöntemiyle, kırışmış bölgelere sıvı azot enjekte ederek kırışmalara sebep olan kasları kontrol eden sinir uçlarını dört aylık gibi bir süreliğine uyuşturdu. Botoksla mukayese edilen frotoks etkisini hemen göstermesiyle ve ağrı tedavilerinde de kullanılabilecek olmasıyla şimdiden diğer tedavilerin alternatifi olma yolunda ilerliyor ama hala test aşamasında olan bir uygulama. Amerikan Sağlık Örgütü'nün (Food and Drug Adminiation - FDA) onayladığı bir uygulama değil o yüzden frotoksa şüpheyle yaklaşmalısınız.

FROTOKS NEDİR?

frotoks

Frotoks, kırışıklıkları gidermede kullanılan botoks gibi ancak içeriği bakımından farklı olan bir sistemdir. Botoksta olduğu gibi bakteri değil sıvı azot kullanılıyor. Ayrıca yanlış bilinenin aksine botoksta yılan zehri değil, Clostridium Botulinum adlı bakteri vardır. Kasların sıvı nitrojen oksitle dondurulan ince iğneler yardımıyla gevşetildiği bu yöntemde, ilk olarak temizlenen bölgeye lokal anestezik etkili krem uygulanıyor. Ardından belirli ısıya kadar dondurulmuş olan uygulama başlığı cilt dokusuna temas ettiriliyor. Hastaya sadece hafif bir karıncalanma hissi yaşatan uygulama yaklaşık 30 dakika sürüyor.

FROTOKS HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

 frotoks 

Frotoks kırışıklık tedavisi sadece alında ve iki kaş arasında oluşan çizgilere uygulanmaktadır. Botoks etkisini 3- 4 gün sonra gösterirken frotoksun etkisi ise 15 dakika ile 30 dakika arasında ortaya çıkıyor.

AĞRI KESİCİ OLARAK DA KULLANILIYOR

spor sakatlanmaları

Frotoksu sadece yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak düşünmeyin, bir de ağrı alanında kullanımı var. Spor müsabakalarında darbe alan, yaralanan sporculara o an ne yapıldığını biliyorsunuzdur; uygulanan soğuk kompresle ağrının ertelenmesi sağlanıyor. Frotoks da ağrı tedavisinde şok etkisiyle ağrının geçmesi için kullanılıyor.

FROTOK UYGULAMASI NE KADAR GÜVENİLİRDİR?

frotoks

Dünyada henüz kesinleşmiş bir kırışıklı giderici tedavisi olmamakla birlikte deneme çalışmaları devam etmektedir. Bazı ülkelerde uygulamalar yapılmış ve gayet iyi sonuçlar elde edilmiştir. Her güzellik uygulamasında olduğu gibi doğru bir sonucun alınabilmesi için öncelikle uzman bir hekim kontrolünde yapılması gerekmektedir. Özellikle soğuğa alerjisi olanlara bu yöntem önerilmemektedir. 

FROTOKS MU BOTOKS MU?

frotoks

Özellikle her yeni uygulama gibi bilinmeyene açılan bir kapı aslında, frotoks. Gerekli tedbirler alınmadan kesinlikle gelişigüzel kullanılmaması gerekir. 

En nihayetinde botoks bugün dünya üzerindeki otorite kurumlar tarafından testleri tamamlanmış bir uygulamadır. Bu noktada frotoks hala emekleme evresindedir. Botoksa göre hızlı tepki vermesi hastaların hoşuna giderken bilinmelidir ki, istisna uygulamalar genel durumları kökten etkilemez. Sonuçta bugün her şekilde denenmiş, test edilmiş ve başarısı dünyaca kabul edilen botoksa ilk aşamada rakip olmasını beklemek en büyük yanlışlıktır.

BOTOKS HAKKINDA MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY!
 

Yayın tarihi: 21.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Anlaşıldı, bu sektörde çok para dönüyor. Yanında fotoksun da yan etkileri çıkar ve yerine başka bir şey gelir. İnsanlar kandırılarak denek olmuş olur ve ceplerde para ile dolar. Bu tür şeyler çok zararlı, sonunda ucubeye benzememek, oranızın buranızın şişip sarkmaması için bırakın kırışsın cildiniz. Öyle de güzel. Yaşlanmak ve ölüm ise kaçınılmaz. Uzun olduğunu sansak da aslında bir kelebek kadar ömrümüz.