Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÖZ ALTI ŞİŞMESİ İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Göz altı şişmesi için nelere dikkat etmeliyiz?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Emine Özge Ayabakan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

04.12.2015 - 16:56 | Son Güncelleme:

Göz altı şişmelerinin her yaşta görülebildiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, göz altı şişmesini önlemek için dikkat edilecekleri açıkladı…

Göz altı şişmesi her yaşta görülebilen yaygın bir problemdir. Yaş ilerledikçe göz altı derisinin gevşemesi, sarkması ve cilt altı yağ keseciklerinin fıtıklaşarak belirginleşmesi ile şiddetlenir.

Şişlikler ve beraberinde oluşabilen morumsu renk değişikliği yorgun ve sağlıksız bir görüntü oluşturur. Göz çevresi torbaları pek çoğumuz için estetik bir sorun olup şişlikler artmadan önlem almak, yok etmeye çalışmaktan daha kolay ve daha iyi sonuç verir.

göz

YORGUNLUK VE UYKUSUZ KALMAYA BAĞLI GÖRÜLÜR

Göz altı şişliklerinin çoğumuzda görülen en sık sebebi sabah şişliğidir ve gün ilerledikçe azalır. Bir hastalık belirtisi olmaktan çok yorgunluk ve uykusuz kalmaya bağlı olarak görülür. Genetik olarak da göz altı derisinin şiş ve halkalı görünümü normal kabul edilebilir. Alerjik nedenlerle oluşan göz altı şişmesinde ise beraberinde kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Göz altında belirgin bir ödem varsa, karaciğer ya da böbreklerden kaynaklanan bir hastalık olabilir. Böyle bir durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

GÖZ ALTI ŞİŞMESİNE KARŞI NE YAPILMALI?

Göz altı şişmesi ve morluğu yaş ilerledikçe kozmetik problem yaratır. Alabileceğimiz en pratik önlem, soğuk uygulama olacaktır. Evde hazırlanan salatalık veya patates dilimleri buzlukta bekletilerek göz altına kompres yapılabilir. Demlenmiş poşet çayı da aynı şekilde soğutup, 10-15 dakika kadar göz kapaklarımızda tutmak sıkılaşma ve şişliklerin azalmasında çok etkilidir.

DERMOKOZMETİK KREMLER TERCİH EDİLMELİ

Göz altı şişliği, cildin tonunun yani gerginlik ve elastikliğin kaybedilmesine bağlı olarak yaşla birlikte artar. Cilt tipine uygun içeriğinde kafein, retinoik asit, C vitamini ve K vitamini bulunan dermokozmetik göz çevresi kremlerini tercih etmek cildin sıkılaşması ile birlikte torbalanma oluşmasına karşı yardımcı olur.

 göz 

Göz kapağı derisinde kızarıklık ile birlikte oluşan şişlikler olduğunda cildiye uzmanına danışılarak uygun tanı ve tedavi belirlenir. Tekrarlayan durumlarda alerji testleri yapılarak araştırılması gerekebilir.

EN UYGUN LAZER SEÇİMİ YAPILMALI

Göz altı torbalarının, şişliklerinin önlenmesi ve azaltılmasında, damarlanmayı azaltan ve derinin kollajenini artırarak sıkılaşma sağlayan lazerler göz altına uygulanabilir. Bu amaçla Q-switched Nd-yag, pulsed dye, fraksiyonel lazerler, karbondioksit lazerler kullanılabilir. En uygun lazer seçimini dermatoloji uzmanı belirleyecektir. İleri aşamalarda cerrahi yöntemler tercih edilir.

EV YAPIMI GÖZ ALTI KREMİ

Doğallığı seçenlere göz altı şişliklerine karşı evde hazırlanabilinecek bir göz altı kremi reçetesi,

Badem yağı, papatya çayı, üzüm çekirdeği yağı ve kayısı çekirdeği yağından birer kaşık ekleyerek karışım hazırlandığında şişlik ve morluklara karşı 6 ay etkinlik sağlayan bir göz altı kremi elde edilir. Sabah akşam sürülmesi yeterli olur.

Dermatoloji Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan 

Yayın tarihi: 04.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.