Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AMELİYATSIZ GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Ameliyatsız göz kapağı düşüklüğü tedavisi nasıl yapılır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.03.2019 - 17:09 | Son Güncelleme:

Göz kapağı düşüklüğü problemiyle karşı karşıyaysanız ve bu duruma son vermek istiyorsanız ameliyatsız tedaviyle istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Bu problemin sebeplerini anlatan Dr. Yasemin Savaş, ameliyatsız göz kapağı tedavisiyle ilgili de merak edilen her şeyi anlattı.

Son zamanlarda sık yapılan estetik uygulamalar arasında ameliyatsız göz kapağı da yer alıyor. Bu uygulama hakkında bilgi verir misiniz?

En sık görülen göz kapaklığı düşüklüğü tipleri doğumsal veya kas zayıflığına bağlı olarak yaşlanma ile meydana gelir. Plazma enerjisi ile yapılan ameliyatsız göz kapağı tedavisi uygulamasından sonra kişide daha genç, dinamik ve aydınlık bir yüz ifadesi oluşur. Cilt yüzeyine etki ederek hızlı bir şekilde yenileme sağlayan bu yöntem ile başta alt ve üst göz kapağı kırışıklıkları olmak üzere pek çok durumda ameliyata gerek olmadan cildi gençleştirmek mümkün olur. Plazma enerjisi, çoğunlukla tek bir seanslık uygulamadır nadiren uygulamanın tekrarı gerekebilir.

Uygulamanın yapıldığı bölgede gaz halinde bulunan su buharı ve azot, yüksek enerji ile plazma enerjisine dönüştürülür. Bu enerji ile cilt üzerindeki lezyon buharlaştırılarak problemli dokular yok edilirken, yeni doku oluşum süreci de başlatılır. Plazma enerjisinin havada var olan gazları kullanarak etkili olduğunu söylemek mümkündür. Bölgesel olarak ciltte sıkılaşma, fazla deriden kurtularak toparlanma meydana gelmektedir. Bu yöntem kadın-erkek tüm yaş gruplarına, tüm cilt tiplerine her mevsimde uygulanabilir.

Bu işlem öncesinde herhangi bir hazırlık yapmak gerekiyor mu?

Plazma enerjisi ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulaması öncesi herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Doğrudan randevunuza gelebilirsiniz. İlk olarak lokal anestezi uygulanır ve 30–45 dakika sonra işlem yapılır. Her bir göz kapağına yarım saatlik bir uygulama yeterlidir. Ameliyatsız üst göz kapağı uygulamasına ek olarak, göz çevresindeki kaz ayaklarına kombin tedavi olarak botoks uygulanabilir. Böylelikle daha uzun kalıcılık ve etkide artış sağlanmış olunur.

göz kapağı düşüklüğü

Uygulamanın avantajları neler?

- Uygulama kısa süreli ve kolay olup anestezik krem ile yapılmaktadır, ağrı ve kanama yoktur.
- Pansuman gerektirmez.
- Uygulama yapılan bölgede yenilenme etkisi artarak devam eder.
- Kıl köklerini, kılcal damarları, yağ ve sinir dokularını etkilemez.
- Enfeksiyon ve skar riski yoktur.
- İşlem sonrası hastanın sosyal hayata dönüşü hızlıdır.
- İyileşme sürecinde hastanın güneşten koruma faktörü içeren likit bir fondöten kullanması yeterlidir.

Göz kapağı operasyonuna en çok hangi yaşlarda gerek duyulmaya başlanıyor?

Göz kapağı yaklaşık 40 yaş civarında düşmeye başlar. Bu genetik olarak bazen daha erken yaşlarda da olabilir.

Yapılan operasyonun ardından iyileşme süreci ne kadar sürüyor?

Uygulamadan sonra hafif kızarıklık ve küçük kabuklu bir görünüm oluşur, bu görünüm yaraya sürülebilir fondöten ve güneş koruyucu kremler ile kapatılmalıdır. Kızarıklık ve kabuklu görünüm 1 hafta - 10 gün içerisinde ortadan kalkar ve iyileşme sürecinizin tamamlanması sayesinde gündelik toplumsal yaşamınıza dönersiniz.

Bu sadece estetik bir sorun mu yoksa kişide farklı rahatsızlıklar da yaratıyor mu?

Göz kapaklığındaki düşme estetik problemin yanı sıra görme bozukluğuna da yol açabilir. Görmede kısıtlılık yapar, görüşü bozar.

Göz kapağının düşmesinin veya sarkmasının başlıca sebepleri nelerdir?

İlerleyen yaş, elastikiyet kayıpları, kolajen eksikliği, genetik faktörler, diyabet, tansiyon ve bazı nörolojik nedenlerde göz kapağı düşmesine sebep olabilir.

Bunu önlemek veya oluşmasını geciktirmek için uygulanabilecek herhangi yöntemler var mı?

Düzenli botoks yapılması ya da göz çevresi gençleştirme tedavilerine erken yaşta başlanması bu problemin ötelenmesine fayda sağlar.

Yayın tarihi: 15.03.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.