Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜRKİYE'DE TAŞIYICI ANNELİK YASAL MI?

Türkiye'de taşıyıcı annelik yasal mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.09.2016 - 00:05 | Son Güncelleme:

Taşıyıcı annelik, çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan ailelerin aradıkları çarelerden biridir. Taşıyıcı annelik yöntemi yurt dışında yaygın olarak kullanılmasına rağmen ülkemizde kanunen yasak olduğu için uygulanamamaktadır. Av. İlker Türkgüler taşıyıcı annelik uygulamasının hukuki boyutlarını anlatıyor.

NEDEN TAŞIYICI ANNE OLUNUR?

taşıyıcı annelik

Taşıyıcı anne ihtiyacı, çocuk sahibi olmak isteyen ancak bebeği karnında taşıyamayan ve erken evrede düşükle sonuçlanan gebelikler dolayısıyla başvurulan bir yöntemdir.

Bu yöntemde, bebek sahibi olmak isteyen çiftten alınan yumurta ve sperm, dış ortamda döllenerek taşıyıcı bayanın rahmine yerleştirilir. Yani oluşturulan embriyo genetik olarak bebek sahibi olmak isteyen çiftin genlerine sahiptir; tıbbi olarak oluşan embriyo ile taşıyıcı bayan arasında hiçbir genetik benzerlik yoktur.

Yayın tarihi: 26.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Evet, Türkiye'de taşıyıcı annelik tabii ki yasak ama bence çok doğru değil çünkü bu yöntem yeni bir umudu verebilir. Başka ülkelerde mesela Ukrayna'da yasaldır

28.08.2017 15:31:15 Ayşe Tıraş

Merhaba! Güzel bir makale için teşekkür ederim! Gerçekten Türkiye'de taşıyıcı annelik yasaktır. Fakat diğer ülkelerde yasal mesela ABD'de, Çekya'da, Ukrayna'da vd. ve bu da çok iyi bence. Ben 28 yaşındayım. Kendim bebeği doğuramam bu nedenle taşıyıcı annenin yardımına eşimle başvurduk. Önce çok şüpheleniyorduk. Hep tanıdıklarımız bize: ‘o çocuk sizin olmayacak taşıyıcı annenin sadece olucak!!!’ diye söylüyordular ama bizde çok güçlü bir istek varmış.... En sonunda hayatımızda en önemli karar ve

28.08.2017 15:27:25 Ayşe Tıraş