Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TECAVÜZCÜYE YASAL KALKAN KABUL EDİLEMEZ

Tecavüzcüye yasal kalkan kabul edilemez
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
A. Cem Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

18.11.2016 - 13:49 | Son Güncelleme:

Çocuklara yönelik cinsel istismar, kadınlara yönelik taciz ve tecavüz vakalarının son yıllarda arttığına dikkat çeken Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, "Her ne şekilde olursa olsun çocuk istismarına, tacize ve tecavüze yasal kalkan kabul edilemez" dedi.

Yıllardır, çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel istismarın ve tecavüzün ne kadar kötü olduğunu ve yıkıcı sonuçlarını anlatmaya çalışıyoruz. Bu tür insanlık suçlarıyla gücümüz yettiğince mücadele ediyoruz ve kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Çocukları cinsel açıdan çekici bulur ve cinsel eğilimi çocuklara yöneliktir. Pedofili bir insan hakkı ihlalidir ve toplum vicdanını yaralayan çok ağır bir suçtur. Her ne nedenle olursa olsun, mağdur kadını tecavüzcüsüyle evlendirip, tecavüzü meşrulaştırmak vicdanı olan herkesin 'HAYIR' demesi gereken kabul edilemez bir ayıptır.

TECAVÜZ, ÖZRÜ VE HAFİFLETİCİ NEDENİ OLMAYAN BİR SUÇTUR

Tecavüz mağdurunun tecavüzcüsüyle evlendirilmesi durumunda tecavüzü suç olmaktan çıkarmaya yönelik kanun tasarısını “kabul edilemez” bir uygulamadır. Cinsel şiddet ve tecavüz, kime yönelik olursa olsun özrü ya da hafifletici nedeni olmayan bir suçtur. Üstelik savunmasız küçücük çocuklara yönelik olduğunda bir vahşettir. Son zamanlarda Türkiye’de bu vahşetin yaşandığı pek çok olayın haberini sıklıkla alır ama her yeni olayda bir öncekini unutur olmuştuk. Toplum, kadına tecavüzü adeta kanıksamışken, çocuğa tecavüze de duyarsızlaşmaya mı başlanıyor derken, şimdi de tecavüzün suç olmaktan çıkarılması tartışmasının yapılması akıl tutulmasıdır.

TECAVÜZ VE CİNSEL İSTİSMAR KONUSUNDA KANUNLARIMIZ AÇIK, NET VE ÖNLEYİCİ OLMALIDIR!

Cinsel istismar ve tecavüzde çocukların ve kadınların rızası kavramı asla kabul edilemez. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve kadınları korumanın birçok medeni yolu var ama bunlardan biri tecavüzcüyle evlendirmek olamaz asla. Çocuk cinsel istismarı ve tecavüz için kanunlarımız; zalimler açısından çok açık, net ve önleyici; kurbanlar açısından da rehabilite edici ve umut verici olmalıdır.

Bu nedenle 'tecavüze yasal kalkan'a ve her ne şekilde olursa olsun 'tecavüzcüyü aklama"ya 'Hayır' diyoruz. Tecavüzcünün mağduruyla evlendirilmesi bu suçu ortadan kaldırmaya ve vicdanları temizlemeye yetmez. ecavüz konusunda alınacak tüm kararların ve yapılacak yasal düzenlemelerin ruh sağlığı uzmanları eşliğinde ve bilimsel çalışmalar sonucunda toplumun geleceğini karartmayacak şekilde olması gerektiğini belirtti.
 

Yayın tarihi: 18.11.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.