Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ALDATMA DELİLİNİ MAHKEMEYE SUNMAK ARTIK SUÇ DEĞİL!

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.09.2016 - 12:24 | Son Güncelleme:

Eşi tarafından aldatılan kişi, topladığı delilleri mahkemeye sunabilir mi? Boşanmada Whatsapp ve Facebook konuşmaları birer delil sayılır mı? Avukat İlker Türkgüler anlatıyor…

Aldatma dolayısıyla boşanma davası açan kişilerin çoğu, eşinin kendisini aldattığını biliyor hatta internette, Facebook vb. hesaplarda yazışmalarını da görüyor ama bunları delil olarak kullanamıyordu. Çünkü bu kişinin rızası dışında ele geçirilen kayıtları mahkemeye delil olarak sunmak suç olarak kabul ediliyordu. Bu durum Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin 22 Haziran 2016 tarihli kararıyla değişti. Aldatan eş tarafından 3. şahıs ile yaptığı yazışmaların delil olarak mahkemeye sunulmasının suç olmayacağına dair karar verildi.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ

aldatma

Özel hayatın gizliliği konusu son derece hassas bir konu... Özellikle eşler arasında özel hayatın gizliliğinden bahsedilemeyeceğini düşünenler dahi vardır. Ancak boşanma arifesine gelmiş çiftler için artık müşterek bir özel hayattan bahsetmek mümkün değildir. Bu nedenle eşlerden biri, diğerinin özel hayatına ilişkin kayıtları mahkemeye sunduğunda, bu durum özel hayatın ihlali olarak kabul ediliyordu. Ancak Yargıtay, aldatmanın delilini oluşturan kayıtların, mahkemeye sunulması ve başkalarıyla paylaşılmaması şartıyla ilgili belgelerin delil olarak kullanılmasının suç oluşturmayacağına dair kararı verdi.

DELİLLERİ 3. ŞAHISLARLA PAYLAŞMAYIN

aldatılma

Yargıtay bu kararı ile aslında delili eline geçiren kişinin bu delil ile ne yapmaya çalıştığına dikkat çekmiştir. Delili elinde bulunduran eşin, bu delili 3. şahıslarla paylaşmasına bakmıştır. Gerçekten sadece mahkemede delil olarak kullanma iradesi sergileyen ve aldatılan eşin özel hayatın ihlali suçunu işleme kastının olmadığını kabul etmiştir.

Aslında bu olay mahkemelerde aldatmaya tanık olan ve hâkim huzurunda aldatma eylemine hangi koşullarda tanık olduğunu ifade eden şahitlerin durumuna çok benziyor. Şahit, gördüğü manzarayı hâkim huzurunda, hâkimin sorularına karşı anlattığında bu tanık açısından ya da tanık gösteren davacı açısından özel hayatın ihlali suçunu oluşturmamaktadır. Oysa bu şahit, mahkeme hâkiminin huzurunda değil de aleni bir ortamda aldatma eylemine tanıklığını ifade ederse, aldatan kişi açısından özel hayatın ihlaline sebep olabiliyor. Yani asıl amaç, olayı mahkemeden başka bir yerde kullanmamak ya da ifade etmemektir.

Siz siz olun, eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız ve buna ilişkin belge ve delillere ulaştıysanız bu delilleri üçüncü şahıslarla paylaşmayın çünkü paylaşmak hala suç.

Yayın tarihi: 28.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.