Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MİLYONLARCA KİŞİ CEREBRAL PALSY'LİLER İÇİN ZIPLAYACAK

Milyonlarca kişi Cerebral Palsy'liler için zıplayacak
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.10.2017 - 00:00 | Son Güncelleme:

Siz de bir çocuğun hayatında fark yaratmak isterseniz steptember.org.tr web sitesine girerek bağış yapabilirsiniz.

6 EKİM’DE CEREBRAL PALSY’Lİ ÇOCUKLAR İÇİN ZIPLA

6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü’nde yüzbinlerce kişi Cerebral Palsy’li bireyler için zıplayacak veya tekerleme okuyacak. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın öncülüğünde bu yıl ikinci kez düzenlenecek farkındalık kampanyasında amaç toplumun Cerebral Palsy hakkında bilgilenmesini sağlamak ve farkındalık yaratmak.

‘EKİM AYI CEREBRAL PALSY FARKINDALIK AYI’

Ekim ayı 50’den fazla ülke tarafından Cerebral Palsy Farkındalık Ayı olarak kabul ediliyor. Ülkemizde de Cerebral Palsy hakkındaki farkındalığı artırmak amacıyla Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın öncülüğünde bir meydan okuma kampanyası düzenleniyor.
6 Ekim Cerebral Palsy Günü’nde gönüllüler zıpladığı veya tekerleme okuduğu video kayıtlarını sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyor.

Her gönüllü 3 arkadaşına meydan okuyarak bir yandan arkadaşlarının Cerebral Palsy hakkında farkındalıklarını artırırken bir yandan da kampanyaya destek vermeye davet ediyor. Cerebral Palsy’li çocuklar çoğunlukla yürüyemiyor, koşamıyor, zıplayamıyor ve tekerleme söyleyemiyorlar. 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü’nde bu aktiviteleri gerçekleştiremeyen çocuklar için harekete geçerek toplumda Cerebral Palsy’e yönelik farkındalık yaratmak amaçlanıyor. 

Ayrıca 4 Eylül’de başlayan ve Cerebral Palsy’li çocukların ömür boyu ihtiyaç duydukları rehabilitasyon hizmetlerine erişimleri için bağış toplanan Steptember Projesi’ne destek verebilirsiniz. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, toplanan bağışlarla daha fazla Cerebral Palsy’li çocuğun geleceğine umut olmayı hedefliyor. Siz de bir çocuğun hayatında fark yaratmak isterseniz steptember.org.tr web sitesine girerek bağış yapabilirsiniz.

CEREBRAL PALSY NEDİR?

Cerebral Palsy, gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşan bir engellilik durumu. Beynin tramvaya uğramış kısımlarına erken müdahale edilerek, hayat boyu rehabilitasyon uygulamasıyla önemli gelişmeler sağlanabiliyor.

Cerebra Palsy’ye çoğunlukla başka bir fiziksel ya da zihinsel engellilik durumu da eşlik edebiliyor. Dünya genelinde 17 milyon Cerebral Pasly’libirey bulunuyor. Türkiye’de ise her 8 saatte bir Cerebral Palsy’li bebek dünyaya geliyor ve her 1.000 canlı doğumdan 4,4’ü Cerebral Palsy’li.
 

Yayın tarihi: 03.10.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.