Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇALIŞAN ANNELERİN HAYATINI KURTARACAK 10 TÜYO

Çalışan annelerin hayatını kurtaracak 10 tüyo
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
04.06.2018 - 00:32 | Son Güncelleme:

Çalışan anneler iş hayatının stresiyle birlikte ev işlerini, annelik görevlerini bir arada yürütmekte bazen zorluk çekebilirler. İşte çalışan annelerin hayatın kurtaracak tüyolar...

Çalışan annelerin en büyük problemlerinden biri yemek sorunudur. Yorgun bir günün ardından eve gelip yemek yapmak zor olabilir. Ancak yemek yapma sürecini daha pratik hale getirmek mümkün. Bir haftalık yemek takvimi hazırlayarak gerekli mutfak alışverişini haftasonundan yapabilirsiniz. Yeşillikleri önceden yıkayarak saklama kaplarında 4 gün boyunca saklayabilir, önceden hazırlayıp derin dondurucuda sakladığınız etleri ya da bakliyatları sabahtan buzdolabında çözülmeye bırakıp akşam eve geldiğinizde pişirmeniz yemek yapma süresini düşürecektir. Yemekleri pişirirken birkaç porsiyon fazladan yaparak ertesi gün için de ayırabilirsiniz.

Her yerde yanınızda taşıyabileceğiniz bir not defteri tutun. Bir hafta boyunca yapılacakları, alınması gerekenleri, ödenecek faturaları, aklınıza gelenleri, önemli günleri not edin. Planlı ve programlı olmak bir şeyleri unutmanıza engel olup her zaman avantaj sağlar.

Temizlik için de bir takvim hazırlayabilirsiniz. Hepsini tek bir günde yapmaktansa bunu haftanın belirli günlerine bölebilirsiniz. Bir gün evi süpürüp ertesi gün toz alabilir ve böylece yorulmamış olursunuz. Maddi durumunuz iyiyse yardımcı desteği almanız da işinizi kolaylaştıracaktır.

Daha küçük işlere öncelik verebilirsiniz. Dağınık kıyafetleri düzeltmek, bulaşık makinesindeki yıkanmışları hemen yerlerine kaldırmak gibi. Bütün bunlar evinizin her zaman düzenli görünmesini sağlayacaktır.

Pratik olun. Yemeği hazırlamadan önce çamaşır makinesini çalıştırabilir, yemekten sonra çamaşırlar temizlendikten sonra da asabilirsiniz. Banyo yapmadan önce lavaboları hızlı bir şekilde temizleyebilir, banyodan çıktıktan sonra da durulayabilirsiniz.

Eşinizle ve çocuklarınızla iş bölümü yapabilirsiniz. Özellikle yaşları çok küçük olmayan çocuklarınızdan yemek hazırlarken bardakları ve tabakları masaya koymasını isteyebilir, her zaman yatağını toplamasını, kirlileri sepete koymasını, oyuncaklarını toplamasını talep edebilirsiniz. Çocuklarınıza bir görev listesi hazırlayıp her gün sabah yapılması gerekenleri belirtebilirsiniz.

Teknolojinin nimetlerinden faydalanın. Faturaları internet bankacılığı yoluyla ödeyebilirsiniz. Alışverişlerinizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Vakit kaybını önlemiş ve kendinize, evinize ve çocuğunuza daha fazla zaman ayırmış olursunuz.

Beklenmedik durumlar için de bir plan hazırlayın. Çocukların hastalanması, son dakika işlerinin çıkması gibi durumlarda önceden planınızın olması kolaylık sağlar. Bu gibi durumlarda patronunuzla konuşmanız ya da aileden başka birinden sorumluluğu üstlenmesini istemeniz gerekebilir.

Çalışan annelerin çok faza hissettiği bir duygu olan suçluluk duygusu çocuklarıyla yeterince fazla zaman geçirememekten kaynaklanır. Aslında çocukla ne kadar uzun zaman geçirildiği değil, ne kadar kaliteli zaman geçirildiği önemlidir. Çocuğun ihtiyaç duyduğu şey güven duygusu ve birlikte geçirilen güzel ve verimli zamanlardır. Bu nedenle birlikte yemek hazırlamanız, alışveriş yapmanız, size yardımcı olması birlikte daha fazla zaman geçirmenizi sağlar. 

Ev kadını olmak her zaman iyi bir anne olmak anlamına gelmeyebilir. Çocuğun ihtiyaç duyduğu sevgi ve güven duygusu sağlandığı sürece kişilik gelişimi her zaman normal olacaktır. Siz mutlu olduğunuz sürece bu çocuğunuza da yansıyacaktır.

Yayın tarihi: 04.06.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.