Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İLİŞKİYİ BİTİRMEK NEDEN ZOR?

İlişkiyi bitirmek neden zor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Gülşah Pınaroğlu’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

25.05.2016 - 12:00 | Son Güncelleme:

Neden ilişkiyi bitirmek için kimi zaman yeterli cesareti kendimizde bulamıyoruz? Neden bazen ilişkiyi bitirmek zor oluyor? Uzmanına sorduk.

Her ilişkinin kendine has bir yaşama biçimi vardır. Bazı ilişkiler mükemmel denecek kadar güzel giderken bazıları adeta bir işkenceye dönüşüverir, sağlıklı şekilde yürümez, inişli çıkışlı hatta fırtınalı olabilir.

İlişikler ihtiyaçlarımızla yakından ilişkilidir. Neye ihtiyacımız varsa o şekilde ilişki yaşarız. Peki ya ilişkileri neden bitiremiyoruz? İçsel tehditlerimiz var bitiremememizdeki sebeplerin altında. Örneğin; “eleştirilirim”, “değersizleşirim”, “kabul görmem”, “yalnız kalırım”, “kendime yetemem”, “sevilmem”… Bunları daha da artırabiliriz.

İHTİYAÇLARINIZI BELİRLEYİN

İlişkinizde ciddi problemler yaşıyor, her yolu denemenize rağmen iyileşme görmüyor, ilişkiyi sonlandırmak istiyor ancak bunu yapamıyorsanız öncelikle aşağıdaki tabloya bakarak ihtiyaçlarınızı 1’den 10’a kadar numaralandırın. Şimdi de diğer tablodaki ilişkiyi bitirdiğinizde karşılaşacağınız içsel tehditlerinizi bulun, bu bir tane de olabilir birden fazla da. 

İHTİYAÇ    İÇSEL TEHDİT
Sevgi  Eleştirilirim
Saygı Var olamam
Güven Ortada kalırım
Bağlılık Değersizleşirim
Aidiyet Sevilmem
Şefkat  Kabul görmem
Değer Kendime yetemem
Samimiyet Yalnız kalırım
Hoşgörü Ötekileşirim
Güç Daha iyisini bulamam

Şimdi de tekrar ihtiyaçların olduğu tabloya bakarak ihtiyaçlarınızın kaç tanesi sizin ilişkinizde sağlanıyor, bunu kontrol edin ve daha önceki ilişkilerinizin bittiğinde hangi içsel tehditle direkt olarak yüz yüze geldiğinizi geriye dönüp bir hatırlamaya çalışın. Burada yapmış olduğumuz şey aslında sadece biraz farkındalıktı.

İlişkilerinizde önemli olan öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı bilmek ve bu ihtiyaçların karşılanmasını, eşiniz, dostunuz vb. kişilerden beklemek yerine kendi çözümünüzü üretebilmek. Bununla beraber tablonun amacı içsel tehditlerin çoğunun mantıkdışı olduğunu görebilmenizdi. Belki aklınıza, “Sevgiye ihtiyacım var, bunu nasıl karşılayacağım?” sorusu düşmüş olabilir. Evet, her insanın sevilmeye, güven duymaya, ait olmaya vb. şeylere ihtiyacı vardır. Ancak bunun dozunu karşınızdaki kişi bilemeyebilir ya da bu ihtiyacınızı fark edemeyebilir. Doğrudan bunu anlatmış olsanız da yine de bu ihtiyacınızı karşılayamayabilir. Dolayısıyla yine aynı yere geliyoruz, etrafımızdaki insanlar bizim ihtiyaçlarımızı yeterli şekilde karşılayamayabilir, bunu zorlarsak da ciddi çatışmalar çıkabilir. O zaman yapacak bir işimiz daha var. Şimdi de neden şu veya buna ihtiyacınız olduğunu bulmaya çalışın. Biraz daha geçmişe gidin ve anne-babanızla olan ilişkilerinize bakın. Tamamlanmayan hangi ihtiyacınız vardı? Belki de onları tamamlamak istiyorsunuzdur farkında olmadan.

HEP AYNI İNSANLAR SİZİ Mİ BULUYOR?

Kendimizin ve ihtiyaçlarımız farkında olursak işler daha kolaylaşacaktır. Neticede bu ilişkide karşı taraftan alamadığınız ihtiyacı bir başka kişiyle yaşayacağınız ilişkide alabileceğinizin garantisi de yok. Yani ilişkiyi bitirip, kendinizi tanıma fırsatını kendinize vermez, olduğu gibi bırakırsanız yaşayacağınız diğer ilişkiler de benzer olacaktır. Bu yüzdendir “Hep aynı tip insanlar beni buluyor” demeniz. Hayır! Onlar sizi değil, siz onları farkında olmadığınız halinizle seçiyor, beğeniyor ve buluyorsunuz.

Sağlıksız bir ilişki tüm hayatınıza etki edebilecek kadar güçlü yapıdadır. Çözüm bulmadığınız ve ruhsal dengenizi koruyabilmek, sağlıklı kararlar verebilmek adına bir uzmandan destek almanız gerekebilir, farkındalığın ciddi ölçüde iyileştirdiğini unutmayın.

Uzman Psikolog
Gülşah Pınaroğlu

Yayın tarihi: 25.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

tüm genç kızların okuması gereken bir yazı olmuş elinize sağlık. Ne yazık ki genç kızlarımız birey olduklarını unutuyor ve kendi kartlarını sağlamlaştırmak yerine başkasının kartlarıyla hayata devam etmek istiyorlar.Yetiştiriliş tarzı da çok önemli. Yaşanılan tüm bu hisler aileden kaynaklanıyor.

14.08.2015 12:29:24 Sinem Çimser