Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZA TUVALET EĞİTİMİ VERME ZAMANI GELDİ Mİ?

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verme zamanı geldi mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
20.07.2018 - 16:50 | Son Güncelleme:

“Çocuğuma tuvaleti nasıl öğretirim? Ne zaman başlamalıyım? Hızlı bir şekilde bu süreci nasıl atlatırım? Sorunlarla nasıl başa çıkarım?” gibi pek çok soru anne ve babaların kafasını kurcalıyor. ‘Tuvalete Merhaba’ platformunun öncüsü Prof. Dr. Bengi Semerci, tuvalet eğitimi konusunda anne-babalara önemli bilgiler verdi.

Yaşları 1 ile 3 arasında değişen çocuklara tuvalet eğitimi verilebileceğini belirten Prof. Dr. Bengi Semerci’nin anne-babalara bu süreç ile ilgili önemli püf noktaları şöyle…

TUVALET EĞİTİMİNDE ANAHTAR SÖZCÜK ‘SABIR’

Tuvalet eğitimi için mutlaka çocuğun ve anne-babanın hazır olması gerekiyor. Çocuklarda temel kişisel hijyen alışkanlıklarının genelde 24 ile 36 aylar arasında oluştuğunu belirten Semerci, tuvalet eğitiminin doğal bir süreç olduğunu, bebeklikten çocukluğa geçişte özenle atılması gerektiğine değiniyor. Çocukların özgüvenlerinin gelişiminde bu sürecin büyük etkisi olduğunu vurgulayan Semerci; sürecin sevgi, sabır ve keyifle atlatılması gerektiğinin altını çiziyor ve şöyle diyor:

“Sabır bu dönemin anahtar sözcüğüdür. Bu yüzden eğitimin nasıl verileceğine, çıkabilecek sorunlara yoğunlaşarak, eğitimi bir endişe nedeni, bir sorun gibi algılamamak gerekir. Unutulmamalıdır ki tuvalet eğitimi doğal sürecin bir parçasıdır. Bu nedenle çocuğun eğitim sürecindeki davranışlarına aşırı tepkiler vermemek gerekir.

Her çocuğun tuvalet eğitimi süreci farklı seyredebilir. Eğer çocuk aşırı tepkiler veriyor ve tuvaletini yapmayı kesinlikle reddediyorsa eğitim sürecine çocuk hazır olana kadar ara vermek, aşırı ısrarcı olup bu süreci inatlaşma ile geçirmemek son derece önemlidir.”

ÇOCUĞUM TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR MI?

Çocukların tuvalet eğitimine hazır olduğunu aşağıdaki hallerde anlamak mümkün olabilir:

• Basit emirleri yerine getirebiliyorsa
• İsteklerini kelimelerle konuşarak anlatabiliyorsa
• Yürüyebiliyorsa
• Kendi kendine basit giysileri çıkarabiliyorsa
• Genellikle gün içinde 2-3 saat kuru kalabiliyorsa
• Tuvalete çıktığı saatlerin bir rutini oluşmuşsa
• Altının ıslaklığından rahatsızlığını ifade eder hale gelmişse

Yayın tarihi: 20.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.