Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZ OKULUNDA ÇOCUKLAR NELER YAPABİLİR?

Yaz okulunda çocuklar neler yapabilir?
4 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Funda Öztürk Alban’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

01.07.2014 - 11:10 | Son Güncelleme:

4-10 yaş gurubundaki çocukların öğrenebilme yüzdeleri %20’yi geçmez.

Yazın gelmesiyle birlikte aileler çocukları için yaz okullarını araştırmaya başladılar. Peki, yaz okulunda çocuklar neler yapabilir? Bir spor branşında kendini ne kadar geliştirebilir? Spor Eğitmeni Funda Öztürk Alban, çocukların yaşlara göre spor branşlarında ne kadar ilerleyebileceklerini sıraladı.

Yaz spor okulları özellikle çalışan anne babaların en büyük yardımcısı. Çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor. Ama acaba anne babalar yaz spor okullarından ne bekliyor? Ortalama maliyetleri 500 TL ile 1500 TL arasında değişen yaz spor okulları aslında çocuklara sporu tanıtmayı ve sevdirmeyi hedefliyor.

Tüm kulüpler, fiziki koşulları doğrultusunda mümkün olduğu kadar çok spor branşını tanıtmak ve temel eğitim vermek üstüne programlar hazırlarken, ailelerin beklentisi değişiyor. Programların bir dönemi 3-4 ve 5 hafta olarak sunulurken aileler, bu zaman dilimi içinde çocukların yüzme bilmese de öğrenmesini, tenis oynamasını veya çok iyi futbol ve basketbol öğrenmesini bekleyebiliyor.
Yüzmeyi ve tenisi öğrenmek için yaz okulundan daha uzun bir zamana ihtiyaç vardır. Basketbol ve futbol çocukların genel olarak bildiği ve okullarında da oynadığı branşlar olduğundan gelişimi biraz daha farklı olabilir ama 4-10 yaş gurubunda öğrenebilme yüzdeleri %20’yi geçmez.

Bu durumda branşlara göre hiç yüzme bilmeyen çocuklar en az 4 haftalık programlarda eğitim aldığında;

* 3-6 yaş yüzme: Spor eğitimine hazır bulunuş, bacak çırpma ve yüzünü suya sokma, tutunduğu yüzme tahtası ile ilerleme çalışması yapar.

* 6-9 yaş yüzme: Spor eğitimine hazır bulunuş, doğru bacak çırpma ve nefes çalışmaları, yüzme tahtası ile ilerleme ve kulaç çalışmaları, yetenekli olanlarda serbest stil çalışmaları.

* 9-12 yaş yüzme: Bu yaş gurubu genelde bir başlangıca sahiptir. Teknik eğitim (stiller bazında) uygulanabilir.

* 3-6 yaş tenis: Bu yaşta genelde mini raketler ve sünger toplarla oyun ve tanışma programları uygulanır.

* 6-9 yaş tenis: Eğitime hazır bulunuş, raket tutuş ve zamanlama çalışmaları, koordinasyon, forehand ve backhand çalışmaları.

* 9-12 yaş tenis: Temel teknik, teknik düzeltmeler, vuruşlar ve servis yoğun olarak çalıştırılabilir.

Bu durum futbol, basketbol ve voleybol içinde farklı sayılmaz. Yaz spor okullarında yeni branşlarla tanışan çocukların, sevdikleri branş için kış döneminde daha uzun soluklu programlarla eğitimlerine devam etmeleri sağlanırsa öğrenim daha verimli olabilir. 

Yayın tarihi: 01.07.2014
4 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.