Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OYUN PARKLARINDAKİ TRAMBOLİN TEHLİKE SAÇIYOR!

Oyun parklarındaki trambolin tehlike saçıyor!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.05.2016 - 15:54 | Son Güncelleme:

Son yıllarda trambolinde oynamaya bağlı yaralanmaların arttığını söyleyen Çocuk Acil Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Güzel, trambolinde oynamanın o kadar masum bir oyun olmadığını söyledi.

Son yıllarda trambolinde oynamaya bağlı yaralanma oranlarında ciddi artış yaşanıyor. Trambolinde oynamak o kadar masum bir oyun değil.

çocuk

AİLELER OYUN PARKINDAKİ TRAMBOLİNLERE KARŞI DİKKATLİ OLMALI

Son yıllarda oyun parklarında trambolinler yaygınlaştı. ABD'de 1995 yılında 15 yaş altında tramboline bağlı yaralanma sayısı 52 bin iken, 2005 yılında sayının 210 bine çıktı, Türkiye'de de bu tür yaralanmalar nedeniyle acil servislere başvurularda her yıl artış oluyor.

BEYİN İÇİNDE KANAMALARA YOL AÇABİLİR

Vakalarda ayrıca hayati tehlike yaratan nörolojik hasar ve beyin içi kanama da ortaya çıkabilir. 0-5 yaş arasındaki çocuklarda baş, vücuda oranla oldukça büyük ve boyun kasları oldukça gevşektir. Bu nedenle baş kontrolü, hareket esnasında oldukça zordur. 

 çocuk 

Oyun sırasında zıplama ile boyun kaslarının zayıf kontrolünün etkisiyle baş öne ve arkaya hızla gitmekte, sağa-sola ani dönmeler olmaktadır. Bu da boyunda bulunan omurgalarda yerinden çıkmalara, buradan geçen sinirlerde kopmalara ve damar hasarı sonrasında kafa içine kanamalara neden olabilmektedir.

AA

Yayın tarihi: 18.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.