Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İYİ FİKİRLER & YENİ ÜRÜNLER – PLAY-DOH OYUN SETLERİ

İyi fikirler & yeni ürünler – Play-Doh oyun setleri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
30.12.2015 - 21:30 | Son Güncelleme:
REKLAMDIR

Renkli oyun hamurlarını oldum olası çok sevmişimdir. Çocukluğumda hatırladığım bakkallarda ve kırtasiyelerde satılan yapış yapış, parlak renkli, kağıda sarılı olanları vardı. Benim için çok özeldi, çok güzeldi.

Şimdi onlarca renkte, daha yumuşak ve sanırım daha sağlıklı formüle edilmiş hamurlarla oynuyor çocuklarımız. Ben çok önemsiyorum çünkü sadece bir oyuncak değil. Oyun hamuru çocuğun yaratıcı zekasını ve hayal gücünü geliştiriyor. İnce motor gelişimini destekleyen daha iyi bir yöntem olduğunu da sanmıyorum çünkü hamuru ellemek, yoğurmak ve ona şekil vermekle geçirdiği zamanlarda el kasları güçleniyor, becerileri arttırıyor. Bu ne demek biliyor musunuz? İleride kalemi çok daha kolay tutacak, makası çabucak kavrayacak ve kullanacak.

Biz bir de Play-Doh oyun setlerine bayılıyoruz. Pek çok farklı etkinlik yapabiliyorsunuz. Dişçi, kurabiye, pasta, dondurma setleri var örneğin. Koray küçükken Renk Fabrikası seti vardı. Kalıplarıyla birlikte saatlerce oynardık. Alin ise elbette mutfakla ilgili. Yemek yapsın, pasta süslesin istiyor. Mutfakta benimle yapmak istediği ama yapamadığı her şeyi hamur setleriyle gerçekleştirebiliyor. Kendince son derece anlamlı şeyler çıkartıyor. En azından pasta yaparken iki kek arası krema ve meyve koyulduğunu keşfetti. Hem yapıyor hem anlatıyor. Önüne 3-4 renk hamur koymaktansa bu setlerle sevdiği ve ilgi duyduğu oyunu oynamasını sağlamayı tercih ediyorum. Bu setler çocuğun oyun kurmasını, oyunu devam ettirmesini sağladığı gibi konsantrasyonunu da arttırıyor. 

Bu aralar en sevdiğimiz set ise Play-Doh Cupcake Festivali. Hamurlarla “cupcake”leri hazırladıktan sonra dönme dolaba yerleştirip süslüyorsunuz. Ayrıca setin üstündeki küçük kalıplara hamuru bastırdığınızda ortaya bir sürü eğlenceli şekil de çıkıyor. Alin hamurları alıp kendince kek yaptıktan sonra kaplarına koyuyor, onları süslüyor sonra bize servis ediyor. Takıyor, çıkarıyor, yerleştiriyor, aletleri kullanıp şekil vermeye çalışıyor. Sanırım en çok kapaklı kurabiye kalıbını sevdi. Çocuğun ilgi alanına göre tercih yapınca eğlence daha fazla oluyor. 

Alin Koray'a göre kesin daha becerikli. Koray ise ¨Ben ne yapacağım nasıl yapacağım?¨ diyor bu aralar. ¨Bazı şekilleri bilmiyorum hep aynı şeyler aklıma geliyor¨ dediği bir gün, gel o zaman fikir alalım dedim ve Play-Doh'un 'Hamurdan Fikirler' sayfasını açtım. Meğer çocuktan önce anne babanın bakması gerekiyormuş siteye. Harika fikirler, yaratıcı örnekler var, mutlaka göz atın.

Oyun hamuru ve hamur setleri satın almaktan keyif aldığım, fiyatını çok da düşünmediğim yegane oyuncak. Çünkü dediğim gibi sadece hamur veya sadece oyuncak değil. Çocuğun hayal dünyasını geliştiren, anne babanın da o naif dünyayı biraz olsun keşfetmesini sağlayan muhteşem şeyler.

KAYNAK: www.slingomom.com

Yayın tarihi: 30.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.