ÇOCUKLARLA EVDE YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

OKUL ÖNCESİ ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARLA NASIL ZAMAN GEÇİRMELİ?

Çocuklarla evde yapılabilecek aktiviteler
0 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Okul öncesi dönemde çocuklar yuvaya gitmiyorlarsa evde kapalı kalıyorlar. Üstelik kış mevsimi, onlara dışarıda oyun oynama imkanı da vermiyor. Peki, bu durumda ebeveynler evde çocuklarıyla eğlenceli vakit geçirmek için neler yapabilir? Pedagog Sonnur Kükürt, konuyla ilgili çözüm önerilerinde bulunuyor.

Çocuğu oyuncaklarla oyalamak ya da televizyona mahkum etmekle sadece günü kurtarmış olursunuz. Oysa zihinsel süreçlerin en hızlı geliştiği dönemde çocuk yaratıcı faaliyetlere ihtiyaç duyar. Bedensel, sosyal ve duygusal gelişimine katkıda bulunacak zemin arar.

ÇOCUĞUNUZUN EVDE TEMEL BİLGİLERİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYACAK, EĞLENİRKEN ÖĞRENECEĞİ OYUNCAKLAR İÇİN TIKLAYIN!

Çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmenin 6 yolu

Anne ya da evde çocuğun bakımından sorumlu olan kişi, ev işlerinden biraz zaman ayırıp, çocuğun oyun zamanlarını planlamalıdır. Tıpkı beslenme, uyku gibi diğer ihtiyaçları arasında oyun da önceliğini korumalıdır.

 • Bu oyunlara örnek oluşturabilecek en güzel oyun evciliktir. Çocuk oyunda içinde bulunduğu durumu kurgular ya da olmak istediği role bürünür. İç gerilimi azalırken, hayal gücü artar.
 • Kelime hazinesinin artması ve konuşmasının daha akıcı hale gelmesi için resimli hikayelerden okunması ve anlattırılması önemlidir. Ayrıca kelimelerin hangi sesle başladığına dikkat çekmek, belli bir ses verip onunla başlayan isim, renk, meyve, hayvan, çiçek, etrafında bulunan bir eşya bulması gibi bir oyuna dönüştürülebilir.
 • Ritim duygusunun gelişmesi için basit müzik aletleri oluşturabilirsiniz. Kısa sözlü, hareketli şarkılar ezberletebilirsiniz.
 • Mutfak faaliyetlerine yardımcı olmasına izin verin ki siz meşgulken sıkılmasın.
 • Kalem tutmayı ve kontrol etmeyi öğrenmesi açısından boya kitapları işe yarayabilir. Fakat en önemlisi çocuğun kendi yaptığı resmi, istediği renge özgürce boyamasıdır. Kağıt katlama, kesme, yapıştırma gibi etkinlikler kış günleri için imdadınıza yetişebilir. Odasına asacağınız küçük bir panoda bu eserleri sergilerseniz motivasyonunu da artırmış olursunuz.
 • Bazen sizler de çocukluğunuza dönmek isterseniz körebe, köşe kapmaca, ebecilik, beştaş gibi mekan algısını güçlendiren geleneksel oyunları çocuğunuza öğretebilir, birlikte hoşça zaman geçirebilirsiniz. 
0 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI

kızımla yemek yapmaya bayılıyoruz:)

14.11.2012 eylem özbay

kızım yemeğe yardım edince sevmediği yemek dahi olsa yiyor :)

25.11.2013 çiğdem coskun