Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARA YÜZME EN KOLAY NASIL ÖĞRETİLİR?

Çocuklara yüzme en kolay nasıl öğretilir?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
26.05.2016 - 08:00 | Son Güncelleme:

Çalışmaların oyun ve konuşma şeklinde ilerlemesi gerektiğini belirten M. Ali Eyüpoğlu, çocukların yüzme öğrenme evlerini anlattı…

Çocuklar yüzme eğitimlerine anne karnında başlar ve doğduktan sonra da devam ettirebilirler. Anne karnında bulunan bebekler 9 ay boyunca suyun içinde oldukları eğitimleri doğal ortamda başlamış sayılır.

yüzme

Çocukların en kolay yüzme öğrenmesini 3 bölümde incelenir:

 1. Anne karnındaki zaman; ilk 4 ay sonrası anneye yapılacak egzersizle anne karnındaki bebeğe yüzme eğitimi başlanabilir. Gelişmiş ülkelerde anne ve bebek sağlığı açısından geliştirilen teknikler günümüzde ülkemizde de kullanılmaktadır.
 2. Doğduktan sonra ve 3 yaşa kadar olan bölüm; bebekler doğduğu andan itibaren, anne bebeği koruma altına aldığından bebek ve anne arasındaki diyalog çok kuvvetli bir bağ oluşturmaktadır. Bebekler için yüzmek, bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimi açısından çok önem taşımaktadır.
 3. 3 yaş sonrası bölüm; 3 yaşından sonra da spor kulüpleriyle ve profesyonel yüzme öğretmenleriyle devam edilebilecek bir durumdur.

Genel olarak 1. ve 2. bölümü bir arada tutabilirken 3. bölüm en önemli bölümdür. 3 yaşından sonra çocuklar artık bağımsızlıklarını ilan etmeye başlarlar. Bu yüzden güvenlik önlemleri hat safhada olmalıdır. Çünkü karşımızda meraklı ve çok hareketi bir insan yapısı vardır.

Bebeklik dönemimde en güzel eğitim, ebeveynlerin imkanları varsa; ilk zamanlar anne, baba ve eğitmen eşliğinde, 28-29 dereceli bir havuzda egzersizlere başlanabilir. İlerleyen zamanlarda anne-baba gruptan ayrılarak sadece bebek ve eğitmen eşliğinde egzersiz planlamaları yapılır.

Yayın tarihi: 26.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

KIZIMA YUZME OGRETMEK 3 SANIYE SURDU CIGERLERINE HAVA DOLDURMASINI VE YARIM NEFES ALMASINI SOYLEDIM BU KAFASININ SUYUN USTUNDE KALMASINI SAGLADI KULAC ATARAK YUZDU BIR SURE SONRA CESARETI GELINCE BUNU TAM NEFES ALARAK YAPMASINI SOYLEDIM YAPTI VE YUZMEYI OGRENDIBUNU COCUGUNUZUN BOYUNU GECEN SIZIN BOYUNUZU GECMEYEN BIR YERDE YAPMANIZI TAVSIYE EDERIM BIR TERSLIK DURUMUNDA YARDIM EDEBILMENIZ BAKIMINDAN.

22.05.2016 00:44:38 nejdet simseker

Ben cocuklarmi denizde boyunu gecen yere atardim bir iki cirpinirkucagima alirdim tekrar atardim on obes dakikada su yuzunde durmayi ogrendiler.bir kac gun sorada fazla acilma dedigim halde onlar acilir ben yetisemezdim.

05.06.2015 05:10:03 ibrahim okcu
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER