Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLAR İÇİN JİMNASTİK

Çocuklar İçin Jimnastik
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çocuğunuzu spora vermek istiyorsanız jimnastiği bir düşünün deriz.

Çocuğunuza hem sosyal hem de fiziksel alanda birçok olumlu özellik kazandırmanın yanı sıra, gelişimini de destekleyen spor aktiviteleri, çocuğunuzun hayatında küçük yaşlardan itibaren var olmalıdır. Bu yazımızda çocuğunuz için en yararlı sporlardan biri olan jimnastiği detaylarıyla inceledik...

Çocuklar için jimnastik

Milli jimnastikçi Ebru Karaduman, sporun özellikle jimnastiğin çocuklar üzerindeki faydalarını anlattı. Karaduman: "Teknolojinin her geçen gün hızla gelişmesi, çocuklarımızı evde bilgisayar ve televizyon karşısında uzun zaman geçirmeye yöneltmekte ve sosyal iletişim becerilerinin gelişmesine engel olmaktadır. Bu durum karşısında yorulmak bilmeyen çocuklar, hareketsizliğe mahkum kalmaktadır."

Özellikle okul öncesi dönemdeki çocukların hareketliliğe bağlı olarak kas ve kemik yapılarının güçlenmesi, sinir–kas koordinasyonu, sürat ve kuvvet yapılarında gelişme sağlanması çok önemlidir.

Artık birçok aile çocuklarının içinde bulundukları durumu gün geçtikçe farkına varıyor. Bunun neticesi olarak son zamanlarda okul öncesi çocuklarla alakalı olarak veliler; "Spor okullarına katılmak faydalı mı?", "Çocuğumun ruhsal ve bedensel uyumu iyi mi?", "Jimnastik okuluna kaç yaşında göndermeliyiz?", "Çocuğum için hangi spor dalını seçmeliyim?" gibi sorularını yöneltiyorlar.

Okul öncesi çocuklar için çok ideal

Okul öncesi çocuklarda öncelikle hareketliliği sağlayacak aktivitelerin yapılması, yaş dönemlerine göre hazırlanmış özel programlarla doğal gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir ve bu yüzden jimnastik sporu, otomatik olarak tercih sırasında ön planda olmalıdır.

Jimnastik, öncelikle spor yapma kültürünü çocuklara aktardıktan sonra, onlara en doğru aktivitelerin yapılması için bilinçli tercih imkanı sunmaktadır. Bu yüzden spor dalı seçmeden önce, çocukların doğal gelişim ihtiyaçlarına cevap veren doğru programlar uygulayan bir eğitim merkezini tercih etmelisiniz.

Neden jimnastik?

Amaç fiziksel uyum sağlamak olduğunda jimnastik ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkar. İyi ve doğru yönlendirilmiş jimnastik programı esneklik, koordinasyon, kuvvet, çabukluk gibi fiziksel özellikleri geliştirir. Jimnastik, bütün dünyada alt yapı sporu olarak kabul edilen ve temel spor olarak da uygulamaya konulan çok teknik bir daldır.

Jimnastiğin faydaları

• Spor, çocuğunuzun daha sosyal ve dışa dönük bireyler olarak gelişmesine imkan tanır.

• Hiperaktif çocuklarda daha sakin davranış durumu oluşmasını sağlar.

• Duruş bozukluklarının düzeltilebilmesine yardımcı olur.

• Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu yönde ilerleme sağlar.

• İletişim kuramayan çocukların sosyalleşebilmesine imkan tanır.

• Çocuğunuzun yaşıtları arasında daha aktif ve girişken olabilmesini sağlar.

• Yaşıtlarına oranla her alanda daha fazla başarı gösterebilmesine yardımcı olur.

• Yaşıtlarına göre daha olgun ve sorumluluk sahibi olabilmesine imkan tanır.

Yayın tarihi: 17.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.