Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BU OYUN, ÇOCUKLARIN GÖRSEL HAFIZASINI GELİŞTİRİYOR

Bu oyun, çocukların görsel hafızasını geliştiriyor
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
08.06.2016 - 12:11 | Son Güncelleme:

Bilimsel çalışmalar; düğme ilikleme, el ve yüz yıkama gibi işlevlerin el-göz koordinasyonuna olumlu etkisinin olduğunu gösteriyor. Uzmanlar da erken yaş çocukları için evde oynanabilecek basit oyunların faydalı olduğuna dikkat çekiyor.

Dünyada var olan en ileri eğitim metotlarından, eğitimin her kademesinde yararlanan öğrencilere, ana sınıfı çağından itibaren kademeli olarak görsel algılama ve görsel-motor koordinasyon eğitimi verilir.

ÇOCUĞUN GÖRSEL ALGISINI GELİŞTİREN ZEKÂ OYUNU

Uzman Psikolog Aslı Kanizi, bir çocuğun gördüğünü tanıma ve anlama yeteneğini geliştiren 'tangram' hakkında bilgi verdi:

Tangram

 • Tangram, derslerde de kullanılan ve evde de tercih edebilecek uygulamalardan biri.
 • Geometrik parçaları bir araya getirerek farklı şekiller oluşturmaya yarayan bu zeka oyunu, çocuğun görsel algısını geliştirirken aynı zamanda el-göz motor koordinasyon becerileri de sağlar.
 • Tangram etkinliklerinde, öğrenci basitten kompleks şekillere doğru geçiş yapar. Basitten başlamak önemlidir çünkü öz güveni geliştirebilmek, çocuk eğitiminde büyük önem taşır.
 • Başarmanın tadına varan öğrenci, daha da motive olur ve öz güveni yükselir. Bu zeka oyunuyla, görsel ve mekânsal algı gelişimi; uzamsal rotasyon becerilerinin gelişimi; matematiksel ve geometrik düşünce gelişimi sağlanır.
 • Öğrenciler oyun sayesinde geometri, görsel sanatlar ve teknoloji tasarımı gibi derslere karşı daha olumlu duygular içerisine girerler. Tangram çocuğun sorgulama, anlamlandırma ve sorunlara çözüm bulma becerileri üzerinde de olumlu etkiler sağlar.
Yayın tarihi: 08.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.