Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AİLELERE UYARI:MOMO DAVRANIŞ BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR!

 Ailelere uyarı:Momo davranış bozukluğuna yol açıyor!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.08.2018 - 16:30 | Son Güncelleme:

Son günlerde çok konuşulan “Momo” isimli internet zorbalığı, şiddet içerikli oyun ve uygulamaları gündeme getirdi. Şiddet içerikli oyun ve uygulamaların içerdiği yüksek heyecan nedeniyle ilgi gördüğünü belirten uzmanlar, bu tip uygulamaların davranış bozukluklarına yol açtığına dikkat çekiyor. Ailelere çocuklarıyla iyi iletişim kurmalarını öneren uzmanlar, bilgisayar ve cep telefonu kullanımında sınırlama getirilmesini vurguluyor.

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin, son günlerde gündeme gelen “Momo” isimli internet zorbalığının etkileri üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.

“MOMO”, BİR İNTERNET ZORBALIĞI

Momo’nun Latin Amerika’da son yıllar içinde ortaya çıkan, whatsapp uygulaması üzerinden sürdürülen bir internet zorbalığı olarak tanımlanabildiğini belirten Çetin, “Momo adı verilen ve bir müzedeki heykelin yüzünü profil resmi olarak kullanan numaradan gelen sorular, taleplerle devam eden bir süreç olarak tanımlanabilir” dedi.

YÜKSEK HEYECAN İLGİYİ ARTIRIYOR

Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin, çocuklar ve gençler tarafından pekçok bilgisayar oyunu oynanmakla beraber şiddet içeriği olan oyunların sıklıkla ailelerin, ebeveynlerin ya da medyanın daha çok ilgisini çektiğini belirterek “Keza gençler de bu tip oyunlardaki yüksek heyecan, silah kullanımı sebepleriyle oyunları oynamayı tercih ediyor olabilirler” diye konuştu.

ANNE-BABA ÇOCUKLA İLETİŞİMDE OLMALI

Çocukları şiddet içerikli oyunlardan korumak için anne-babalarınöncelikle çocukları ile iletişim kurması gerektiğini vurgulayan Çetin, şu tavsiyelerde bulundu:

“Ebeveynlerin çocukların “tükettikleri” olgular üzerinde denetimleri olması gerekir. Bu bazen bilgisayar oyunu, bazen televizyon programı ya da takip edilen Youtube kanalı olabilir. Özellikle oyunlar üzerinden bakılacak olursa ebeveynin çocuğu ile iyi bir iletişim içinde olması, oynadığı oyunun içeriğini sorması, onunla beraber oyunu görmesi, izlemesi gerekmektedir.”

DAVRANIŞ BOZUKLUKLARINA YOL AÇIYOR

Şiddet içerikli oyun oynayan çocukların psikolojilerinin olumsuz etkilediğine dikkat çeken Çetin, “Bu tip şiddet içeriği çocuğun ruhsal durumunu olumsuz etkileyebilir. Oyun içinde gördüğü davranışları kimi zaman arkadaşları ile tekrarlamak, benzer hareketleri ya da söylemleri gündelik hayatın içinde tekrar yaşatmaya çalışabilir. Şiddet içerikli oyunlar çocuklarda davranış bozukluklarına neden olabilir. Bu oyunları cazip kılan sıklıkla diğer arkadaşları ile beraber oynayabilmesi, bu oyunlarla ilgili gündelik hayatında konuşmaları, oyunlarla ilgili Youtube kanallarını izlemeleri olabilir” diye konuştu.

SÜRELİ KULLANIM ÖNEMLİ

Bilgisayar veya telefon kullanımının gereği halinde ebeveyn kontrolünde olması gerektiğini belirten Çetin, tavsiyelerini şöyle sıraladı:

“Bilgisayar ve telefonun, belli sürelerle çocuklara verilmesi, bu cihazları ancak ailenin yanında örneğin evin salonu gibi ortak mekanlarda kullanılmasına izin verilmesi daha uygun bir çözüm olacaktır. Anne ve babalar, çocuklarıyla bu tip bir kontrol düzeninin olacağını, gereği halinde yaptığı harcamaları kontrol edebileceklerini, internet hesaplarına onunla beraber bakmak isteyeceklerini söylemeleri bu tip oyunların gizli bir şekilde oynamasını engelleme konusunda yardımcı olabilir.”

Yayın tarihi: 02.08.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.