Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OKUL ÖNCESİ ÇOCUK DERGİLERİNİN ÖNEMİ

Okul öncesi çocuk dergilerinin önemi
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Nilçin Doyran Bengisu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

03.07.2014 - 11:50 | Son Güncelleme:

Dergiler çocukların elinin altında olmalı!

Okul öncesi dönemde çocuk dergilerinin, çocukların gelişimi üzerindeki etkilerini Uzman Pedagog Nilçin Doyran Bengisu anlatıyor.

Çocuk yaşamının ilk yılları öğrenme deneyimleri ile doludur. Aileler bu süreci şansa bırakmayıp çocuklarının temel bilgi, beceri ve ilgi alanlarını geliştirmek isterler. Çocuklar, özellikle 2-6 yaş döneminde, araştırmaya ve öğrenmeye karşı aşırı meraklıdırlar. Aileler çocuklarını, ilgileri doğrultusunda yönlendirirken eğitsel ve bilimsel kaynaklardan yararlanmalıdırlar. Çocuklar eğlenirken bir yandan da öğrenme istekleri ve merakları da doyurulmalıdır.

Her yaşa uygun dergiler seçilmeli

Okul öncesi dönemde çocuğun evde ya da okulda bilgileri edinebilmesi için en önemli kaynaklardan biri olan dergilerin çocuk eğitimine ve gelişimine uygun olması ve uzmanlar tarafından hazırlanmış olması gerekmektedir. Çocukların yaş düzeylerine uygun dergilerin seçilmesinin, çocuklarda okuma alışkanlığının kazandırılması adına faydası oldukça fazladır. Evde düzenli gazete, kitap ve dergi okuyan ebeveynlerin çocukları da bu davranışı model alarak okuma ve öğrenmeye karşı istekli olacaktır.

Dergiler çocukların elinin altında olmalı

Okul öncesi dergilerinin çabuk ulaşılabilir olması ve çocuğun her istediğinde derginin elinin altında oluyor olması da eğitsel açıdan çocuğun gelişimini destekleyen unsurlarından birisidir. İçeriğindeki öyküler kavram ve dil gelişimini desteklerken; boyama, kesme ve yapıştırma etkinlikleri de ince motor, el-göz koordinasyon gelişimini destekler. Çocuğun dikkat yoğunluğuna ve odaklanmasına da oldukça faydalıdır.

Okul öncesi dönemdeki dergilerin içeriğinde öykülerin, oyunların, resimlerin ve etkinliklerin yanı sıra çocuğun kendini ve çevresini anlamasını sağlayan bilgilerin bulunması da gerekmektedir. Böylece çocuklar okul öncesi dönemde gerekli bilgi, beceri ve davranışları kazanır ve ilkokulda daha üstün başarı elde ederler. Dergi seçerken aileler mutlaka çocuğun yaş düzeyini dikkate almalıdır. Ayrıca derginin içeriğinin çeşitli becerileri destekleyici olması da göz ardı edilmemelidir. Eğitici, öğretici ve çocuğun ilgisini karşılayacak dergilerin artık günümüzde çeşitliliği ailelerin dergi seçimini de kolaylaştıracaktır.

Yayın tarihi: 03.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.