Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUN YAŞINA GÖRE KİTAP SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Çocuğun yaşına göre kitap seçimi nasıl olmalı?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Nilüfer Evgin’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

28.11.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

Kitaplar, çocukların zihinsel ve psikolojik gelişimlerini doğrudan etkiler.

“Yaşam boyu devam eden bir süreç olan eğitim, ailede başlar ve okul yaşantısıyla devam eder. Bu süreç içerisinde kitaplar, çocuk eğitiminde doğrudan rol oynayan bir araçtır” diyen Uzman Pedagog Nilüfer Evgin, çocukların yaşlarına göre kitap seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Çocuk ve kitap ilişkisi okuma yazmayı öğrenmekle değil, çocuğun kitapla tanıştığı dönem olan 0-6 yaşla başlar. Çocuk kitapları çocuğun zihinsel ve psikolojik gelişimleriyle doğrudan ilişkili, eğitici özelliğe sahip ürünlerdir. Kitaplar, çocuğun ahlak, sosyal yaşam ve insan ilişkileri açısından geliştirilmesinde en nitelikli araçlardır.

ÇOCUK KİTAPLARININ FAYDALARI

 • Çocuk kitaplarının çocukların dil bilincini ve kelime dağarcığını zenginleştirmede (özellikle tekerlemeler, bilmeceler) büyük payı bulunmaktadır.
 • Çocuk kitaplarının, çocuğun duygu ve düşünce dünyasının gelişimi ile eleştirel ve yaratıcı düşünme becerisi kazanması üzerinde de birçok katkısı vardır.
 • Çocukların okudukları eserlerden edindikleri değer yargıları, yaşamları boyunca onlara rehberlik eder ve çocuğu hayata hazırlar.
 • Çocuk kitaplarının çocuğa; iyilik, duyarlılık, yardımseverlik, dayanışma ve paylaşma, iyimserlik, toplumsal temel ilkeleri benimseme, görgü kuralları, sorumluluk, iş birliği, anne, baba, kardeş, arkadaş doğa ve hayvan sevgisini kazandırma, çalışmanın önemini kavratma, çocuğun yaratıcılığını ortaya çıkarma, algılama ve yorumlama yeteneğini geliştirme gibi fonksiyonları olmalıdır. 

Yayın tarihi: 28.11.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.