Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

UZMANINDAN OKUL SEÇİMİ İÇİN AİLELERE TAVSİYELER

OKUL SEÇİMİ YAPARKEN NELER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI?

Uzmanından okul seçimi için ailelere tavsiyeler
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Okul seçimi endişesi mi yaşıyorsunuz? Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Asya Armağan, okul seçiminde ailelere yardımcı olacak bilgiler verdi.

İlkokul eğitimi, çocuklarda öğrenmenin, sosyal ve duygusal becerilerin etkili bir biçimde gelişimine katkıda bulunması nedeniyle büyük önem taşır. Bu döneme özgü ailelerin vereceği en önemli karar, çocuklarını gönderecekleri okulun seçilmesidir. Her anne baba çocuğu için ideal bir okul hayal eder.

SEÇİLECEK OKULU EBEVEYNLER BİRKAÇ KEZ ZİYARET EDİLMELİ

Çocuklar yaşamlarının ilk günlerinden itibaren anne-babalarının desteğine ve önerilerine ihtiyaç duyarlar. İlk yıllarda çok yoğun olan bu ihtiyaç ilerleyen yıllarda çocuğun becerileri geliştikçe azalır ve farklılaşır. Çocuklar bağımsız davranabilmeye, bazı durumlarda kendi yaşamları hakkında kararlar verebilmeye başlarlar. Ama henüz okul seçimi gibi önemli bir konuda karar verebilecek sosyal ve zihinsel olgunluğa ulaşmamışlardır. Bu nedenle okul seçimi yapılırken çocuğu en iyi tanıyan kişilerin, yani ebeveynlerin karar vermeleri sağlıklı olacaktır. Eğitim kurumlarına yapılacak ilk ziyaretler, incelemeler çocuk olmadan gerçekleştirilmelidir. Daha sonraki ziyaretlere okula alışması, ısınması açısından çocuk da katılabilir. Çocuğun, ebeveynlerin aldığı bu karara katılımı için bilgilendirilmeye, özendirilmeye, desteğe ihtiyacı olacaktır.

Okul seçimi

ÇOCUĞUN İHTİYAÇLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI

Her bir çocuk kendine özgüdür, biriciktir ve dolayısıyla her aile de farklıdır. Okul seçimi yaparken bu farklılıkların belirleyici rol oynayacağı unutulmamalıdır. Ailenin değer yargıları, çocuğun ihtiyaçları, anne babaların çocuktan ve gönderecekleri okuldan beklentileri bu seçimde rol oynayan önemli faktörlerdendir. Çocuktan her şeyin en iyisini yapması mı isteniyor? Yoksa anne babasının arzuladığı ama gerçekleştiremediği şeyleri gerçekleştirmesi mi? Ailelerin beklentileri, eğitim durumlarına, kişilik yapılarına, sosyokültürel ve sosyoekonomik yapılarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin bazı aileler akademik başarıya odaklanırken, bazı aileler, dil ve spor alanlarında çocuklarının desteklenmesine, okulun sunduğu sosyal aktivitelerin çeşitliliğine daha çok önem verebilirler. Burada uygun bir seçim yapmak için gerçekçi bir düşünmenin yanı sıra farkında olunmadan pek çok bilinçdışı faktör de karar sürecini etkiler. Ailenin beklentileri şüphesiz önemlidir ama en az bunun kadar önemli diğer konu ise çocuğun ihtiyaçlarıdır. Çocuğun ihtiyacı olan, onun için en uygun olabilecek okulu belirlerken çocuğun gelişim düzeyinin, yapısal özelliklerinin, yeteneklerinin, ilgi alanlarının farkında olunması ve seçim yaparken bu bilginin sürekli göz önünde bulundurulması gerekir. Çocuk okul öncesi eğitim kurumuna gitmişse anaokulu öğretmeninden çocukla ilgili bilgi almak da oldukça yararlı olabilir. 

Okul seçimi

AİLELER OKULLA YAPILACAK GÖRÜŞMEDE BUNLARA DİKKAT ETMELİ!

Aileler çocukları için uygun okul arayışına girdiklerinde bir yandan beklentileriyle çocuklarının ihtiyaçları arasında denge kurmaya çalışırken diğer yandan da kendilerine uygun olabileceğini düşündükleri bazı okulları incelemeye, bilgi edinmeye başlarlar. Bilgi edinmenin en sağlıklı yolu okula gidip yetkililerle yüz yüze görüşmektir. Bu yolla, hem yetkililer tarafından ayrıntılı, doğru bir şekilde bilgilendirilmek mümkün olabilir hem de okulun atmosferiyle ilgili gözlem yapma olanağı doğar. Görüşmede, okulun eğitim ve öğretime yaklaşımı, çocuğa yaklaşımı, sınıf öğretmenliği sistemi, her sınıftaki öğrenci sayısı, akademik hedefleri, ailelerden beklentileri, kullanılan öğretim yöntemleri, okulun yemek, sağlık, servis, güvenlik hizmetlerinin niteliği gibi konular karşılıklı değerlendirilebilir. Okulun rehberlik servisinin olup olmadığı, varsa çalışma sisteminin nasıl olduğu, aile ve çocukla ne şekilde iletişim kurulacağıyla ilgili bilgi edinilebilir. Okulda yapılacak görüşmede sosyal etkinlikler hakkında bilgi almak da önemli olabilir. Sosyal etkinlikler eğitim ve öğretimin önemli bir parçasıdır. Bütün bu üzerinde durduğumuz konular içinde çocuk için belki de en önemli şey, ilk öğretmeninin kim olacağıdır. Çocuğun okula uyumu, mutluluğu ve her alanda sağlıklı bir şekilde gelişmesi açısından öğretmenin kişilik özellikleri çok önemlidir. Kararlı, tutarlı, güvenilir ve öngörülebilir olan bir öğretmen, öğrencisinin kişilik özelliklerini, becerilerini, yetersizliklerini, ailesiyle ilgili özellikleri daha rahat anlayabilir ve gerektiğinde yardımcı olabilir.

YAKIN OKUL MU UZAK OKUL MU?

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Ağız yeterince büyüdükten sonra süt dişleri belirir, ardından kalıcı dişler çıkar.Devamı >
Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğun yaşına uygun ve renkli bir diş fırçası onu fırçalamaya teşvik edecektir.Devamı >
Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı olan yöntemler nelerdir?Devamı >
Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu 4 adımı mutlaka uygulayın.Devamı >
0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

Yerini kalıcı dişlere bakacak süt dişlerinin bakımı çok önemlidir.Devamı >