Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OKUL BAŞLAYINCA OYUN BİTMESİN!

Okul başlayınca oyun bitmesin!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Şamil Saribaş’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Aile ve Çift Terapisti
 
 

13.09.2014 - 16:00 | Son Güncelleme:

Aileler için tatil sonrası okula uyum sürecini kolaylaştıracak öneriler…

Öğrenciler uzun bir yaz tatilinin ardından Pazartesi günü okula dönüyor. Psikolojik Danışman Şamil Saribaş'tan aileler için öğrencilerin tatil sonrası okula uyum sürecini kolaylaştıracak önerilerde bulundu.

 • Dinleyin: Çocuğunuza önerilerde, yönlendirmelerde bulunmadan önce onu dinleyin, düşüncelerini, planlarını öğrenin sonra beraber değerlendirin.
 • Hedefler: Yeni dönemle ilgili her konuda hedeflerini konuşun. Başarmak için neler planladığını dinleyin. Sonra bu hedefleri yazarak odasına asın. Dönem içerisinde belirli periyotlarla hedeflerini gözden geçirin, motive edin. Hedeflerin sadece akademik olmamasına özen gösterin, sosyal alanda, spor, sanat vb. alanlarda da hedefleri olsun.
 • İhtiyaçlar: İhtiyaçlarını belirleyin. Okullar açılmadan okul alışverişine çıkmak hazırlık ve uyum sürecini kolaylaştıracaktır. Sadece eşyaları değil, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını da öğrenin. Sizden neler bekliyor, kendisiyle ilgili ne gibi hedefleri var, arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ilişkileri konusunda neler düşünüyor konuşmaya çalışın.
 • Düzen: Okulun başlamasıyla birlikte hangi değişikliklerin olacağını beraber bulun. Okul dönemini hatırlayın ve ilk haftadan bu düzenin nasıl olacağını birlikte planlayın. Kaçta kalkacak, yatacak, servis saati, kahvaltı saati, ödev saati, oyun saati, TV saati, yatış saati ve birlikte aklınıza gelen her şeyi yazarak plan yapmaya çalışın. Plan yaparken gerçekçi olun, öğretmenlerinin önerilerini ve geribildirimlerini dikkate alarak yeniden düzenleyin. Mümkünse bir kartona yazarak her gün görebileceği bir yere asın. Düzenli olsun derken mutsuz olmasınlar, zorlandıkları konularda birlikte çözüm arayın.
 • Oyun, TV, internet: Tatil bitti, oyun bitti olmasın asla. Sınırlı olması kaydıyla programında mutlaka oyuna, eğlenceye zaman ayırmalı.
 • Değerlendirme: Her günün sonunda gününün nasıl geçtiği, neler öğrendiği, yeni neler fark ettiği, yaşadığı, zorlandığı durumların neler olduğu, sizden beklentilerinin ne olduğu gibi her konuda doğal sohbet ortamları yaratın.
 • Esneklik: İlk haftalar zorlanabilir, eleştirel olmak yerine destekleyici bir tutumla beraber çözüm arayın. Esnek olun ancak programdan da taviz vermeyin. Öğretmenleriyle iletişim içinde olun ve onların desteğini alın. Zorlandığınız konularda okul psikolojik danışmanından da destek alabileceğinizi unutmayın. 
Yayın tarihi: 13.09.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.