Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÖĞRENCİLER İÇİN TEKERLEKLİ ÇANTA TAVSİYESİ

Öğrenciler için tekerlekli çanta tavsiyesi
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
27.09.2015 - 13:00 | Son Güncelleme:

Op. Dr. Gökhan Kırhan, ağır okul çantalarının sakatlıklara neden olduğunu belirterek, öğrenciler için tekerlekli çantaları tavsiye etti.

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Gökhan Kırhan, okulların başlamasıyla sürekli ağır çanta taşıyan öğrencilerde omuz ağrıları ve omurilik hastalıkları oluşturabileceğini belirterek, "Çok ağır yük taşıyacak öğrencilere tekerlekli çantalardan kullanmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.

OKUL ÇANTASI ÇOK AĞIR OLMAMALI

Yeni eğitim öğretim döneminin yaklaşması ile birlikte veliler, çocukları için okul alışverişini hızlandırdı. Öğrencilerin en çok kullandığı sırt çantaları ise uygun olmayan özelliklere sahip olduğu takdirde büyük sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Okula giden bir öğrencinin, sırtındaki yükün kendi ağırlığının yüzde 15’inden fazla olmaması gerektiğini ifade eden Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Gökhan Kırhan, sırt çantalarının okul döneminde çocuklarda bel, omuz, sırt ağrılarına neden olduğunu kaydetti.

AĞIR OKUL ÇANTALARI OMURGAYA ZARAR VERİYOR

Opr. Dr. Kırhan, “Ağır çantalardan dolayı bazı çocuklarda omurga hastalıkları görülüyor. Esas skolyoz dediğimiz omurga hastalığı var. Bu gibi hastalıklar çok çabuk teşhis edilemiyor çocuklarda yaşları ilerledikçe çıkıyor meydana. Çok ilerlediğinde aile fark ediyor bu hastalığı. Belirtileri ise sırtında yamukluk, yürüyüşünde bozukluk çıkınca doktora geliyorlar ve muayenenin sonucunda ağır çantaların yol açtığı hastalıklar meydana çıkıyor. Omurgalarında daha ilerleyen dönemlerde yatkınlık varsa bazı çocuklarda çünkü bel omurlarında da doğuştan genetik bazı bozukluklara bağlı omurga hastalıkları görülüyor. Bu sonuçlar bel kayması riskini attırıyor ve omurgaya zarar veren şekil bozukluğu yapıyor” dedi.

Okul çantası seçimi

SIRT ÇANTALARI TEK OMUZA ASILMAMALI

Tek omuzda çantanın tek kayışının takılmasının yanlış olduğu konusunda uyarıda bulunan Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Gökhan Kırhan şöyle devam etti:

“Bunun dışında sırt çantalarının bazı özellikleri var. Daha çok iki tane kayış olması lazım çantada. Sırt çantalarının tek omuza asılmasını önermiyoruz çocuklara. Daha çok iki taraflı kullanmalarını öneriyoruz. Bu sırt çantaları yumuşak ve hafif olmalı. Bunun dışında kemerlerinin geniş olması gerekli. Ağır eşyalarını daha çok bel bölgesine, aşağıya yakın bölgelere koymalarını öneriyoruz. Çantaların belden ve kalçadan destekli olmak zorunda yüklenmenin sırta verilmemesi için. Ortalama bir çanta ise çocuğun çantayı taktığında omuzlarını düşürmeyecek düzeyde olması gerekiyor. Rahat duruş pozisyonunu bozmayacak şekilde olmalıdır. Tabi ağırlığı yaşa ve yapısına göre değişebilir ama ortalama 2 kilodan fazla olmamalıdır. Çünkü o 2 kilo bele 7 kat daha ağırlık bastıracağından 14 kilo olarak görülecektir.”

SÜRÜLEBİLEN ÇANTALAR TERCİH EDİLMELİ

Opr. Dr. Kırhan, çanta seçimi ile ilgili olarak ise, “Çanta seçerken hafif ve yumuşak çantalar öneriyoruz. Bazı çantalar tekerlekli sürülebilen oluyor. Çok ağır yük taşıyacak öğrencilere tekerlekli çantalardan kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Bu sırta binen yükü azaltıyor. Valiz şeklinde tekerlekli çantalarla da sırta bir yük bindirmeden kullanabilirler” uyarısında bulundu.

İHA

OKUL KIYAFETLERİNDEKİ BOYA VE KİMYASALLARA DİKKAT!

Yayın tarihi: 27.09.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.