Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İKİZ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

İkiz çocukların eğitimi nasıl olmalı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Duygulu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

17.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

İkizlerin yetenekleri ve gelişimleri birbirinden çok farklı olabilir.

İkizlerin yetenekleri ve gelişimleri birbirinden çok farklı olabilir. Fakat aile bireyleri ve çevre, benzer gelişim beklediğinden özellikle bazı yetenekleri daha kısıtlı olan ikizi diğeri ile karşılaştırarak onun psikolojik olarak kötü etkilenmesine neden olabilirler.

Okul hayatı başladığında genellikle çocuklar aynı okulda ve aynı sınıfta eğitim almaya başlarlar. Aslında önerimiz çocukların farklı sınıflarda, farklı öğretmenlerle eğitim görmeleridir. Çocukların karakter özelliklerini öne çıkarmalarını sağlayacak olan yöntem budur. Zira daha dışa dönük olan kardeşin başarısı altında ezilen diğer kardeş, bir süre sonra elinden gelen çabayı göstermekten de vazgeçebilir ya da daha başarılı olduğu alanlarda geri çekilme davranışı gösterebilir.

Çocukların kendi alanlarında ve başarılı oldukları derslerde kendilerini ortaya koyabilmelerini sağlamak için ayrı sınıfların daha sağlıklı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Aynı şekilde daha büyük çocuklar için de dershane ve okul seçimlerinde yine bu durum dikkate alınmalıdır. Çocukların özel olarak ısrarı yoksa beraber aynı dershanede ya da sınıfta olma gibi bir istekte bulunmuyorlarsa farklı yerlerde eğitim almalarını sağlamanız gerekir. Bu onların karakter özelliklerinin ortaya çıkmasını ve sağlıklı bir gelişim göstermelerini sağlayacaktır.

Psikolog Serap Duygulu

Yayın tarihi: 17.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.