Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YUVA SEÇERKEN ÖNCELİĞİNİZ NEDİR?

Yuva seçerken önceliğiniz nedir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.06.2017 - 03:30 | Son Güncelleme:

Yuva seçiminde adım adım şu yolları izleyin...

 

Ne İstediğinizi İyi Bilin

İlk olarak aileler ne istediklerini iyi bilmeli. Yuvanın işinize mi yakın olmasını istersiniz yoksa evinizin yakınında mı olmasını tercih edersiniz? Bazı yuvalar eğitime, bazı yuvalar sosyal, duygusal gelişime ve de davranış biçimlerinin oturtulmasına daha fazla ağırlık verir. Sizin tercihinize göre bir yuva seçmeniz önemlidir. Bütün bunları önceden belirlemek doğru karar vermenize yardımcı olacaktır.

Araştırmaya Başlayın

Çevrenizdeki insanlardan yuvalar hakkında tavsiyeler alabilirsiniz. Güvendiğiniz kişilerle fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Öneriler yuva seçiminize büyük katkıda bulunacaktır.

Uzmanlardan Yardım Alın

Aile Çocuk Bakım Ulusal Derneğine göre, çocuğunuz için yuva seçimi konusunda uzmanlardan aldığınız bilgiler sağlıklı karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu konuyla ilgili uzman görüşlerinden mutlaka faydalanmalısınız.

Yuvayı Ziyaret Edin

Anne-babanın çocuğun gideceği yuvayı çocuk olmadan seçmeleri ve karar verdikten sonra çocuğu götürmeleri uygundur. Mutlaka görevlilerle, öğretmenlerle yüz yüze ayrıntılı konuşun. Çocuğunuzun zihinsel, bedensel, duygusal, sosyal gelişimlerini destekleyici programlar olup olmadığını, hangi yemeklerin verildiğini, uyku düzenini ve daha birçok merak ettiğiniz konuyu detaylı biçimde öğrenin.

Çocuğunuz gelişiminin bir özelliği olarak sosyalleşmek, başka çocuklarla bir arada olmak ihtiyacındadır. Yuvalar çocukların birlikte hareket edebilmelerini sağlar ve onların oyun oynama ihtiyacını karşılarlar. Çocuğunuzun güçlü iletişim kurmasını sağlamak için evde bakım yerine yuvayı tercih etmek daha uygundur.

Önemli bir diğer konu da sınıf mevcududur. Kalabalık ortamlarda çocukla birebir ilgilenmek çok daha zor olacaktır. Bu yüzden az çocukla daha verimli ve disiplinli dersler sağlanacaktır.

Çocuğunuz Yuvayı Test Etsin

Yuvayı siz gezdikten sonra 1 günlüğüne çocuğunuzu orada bırakmanız, onun orayı isteyip, istemeyeceğini anlamanız gerekir. Çocuğu kendi öğretmeniyle tanıştırdıktan sonra yuva eğitmeni çocuğa yuva hakkında bilgiler verebilir. Böylelikle çocuğunuzun tutum ve davranışlarına göre yuva seçiminde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz.  

Yayın tarihi: 02.06.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

bu evreye gelmek gercektende zor yuvaya vermeye pek dayanacagımı sanmıyorum

20.03.2011 08:31:17 leyla altun

zor bi karar olmalı :(

18.03.2011 21:35:05 gülşah kaplan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER