Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAŞ VE AĞIRLIĞA GÖRE DOĞRU OTO KOLTUĞU SEÇİMİ

Yaş ve ağırlığa göre doğru oto koltuğu seçimi
11 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
03.07.2014 - 15:05 | Son Güncelleme:

Emniyet kemerlerinin, çocuğunuzun ölçülerine uygun ayarlandığından emin olun.

Çocuk oto koltuğunda tüketicilere sunulan ürün çeşitliliği her geçen gün artıyor. Peki, doğru oto koltuğu nasıl seçilmeli ve kullanımı konusunda nelere dikkat edilmeli? İşte, çocukların yaşına ve kilosuna uygun standartları sağlayan oto koltuğunu seçerken dikkat edilecek noktalar…

Karşılaştırma motoru Alve.com, çocuklar için oto koltuğu seçerken ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ayrıntıları içeren bir kılavuz hazırladı.

Karayolları da zorunlu tutuyor!

Karayolları Trafik Yönetmeliği gereğince, boyu 150 santimden kısa ve ağırlığı 36 kilogramın altındaki çocuklar için çocuk bağlama sistemleri ve oto güvenlik koltuklarının kullanımı, olası kazalarda çocukların zarar görmelerini engelleyen zorunlu ekipmanların başında geliyor.

0-12 yaş aralığında oto koltuğu seçimi

Oto koltukları çocukların kilosu ve araç içindeki konumlandırma yönü doğrultusunda sınıflandırılıyor. Birleşmiş Milletler’in standartlarına göre 0-12 yaş arasındaki çocukların ağırlıklarına göre oto güvenlik koltukları, 0-3 arasında numaralandırılarak 5 gruba ayrılıyor.

Oto koltuğu seçimi

Oto koltukları araç içindeki kurulum konumlarına göre de 4 grupta sınıflandırılıyor.

1. Geriye dönük oto koltukları: Bebeklerin kafaları, boyunları ve omurgalarını korumak için özel olarak üretilmiş oto koltuklarıdır. 0 ve 0+ ağırlık gruplarına göre uzun süreli yolculuklarda bebeğin oturduğu konumda güvenli bir şekilde tutunması amacıyla darbe emici iç aksama ve genelde dahili 5 nokta kemer sistemine sahiptir.

2. Çift yönlü (çevrilebilir) oto koltukları: Uzun süreli kullanım avantajı kazandıran (çift yönlü) geriye dönük oto koltukları, bebeklerin belli bir yaşı ve ağırlığı geçmesiyle beraber ileriye dönük olarak da kullanılabilir. 0, 0+ ve 1 ağırlık gruplarına göre üretilen koltuklar uzun süreli kullanım avantajına sahip oldukları için ebeveynler tarafından daha fazla tercih edilse de çift yönlü koltuklar bir dezavantaj olarak ayrı bir tabana ya da taşıma sapına sahip değildir.

3. İleriye dönük oto koltukları: Çocukların büyümesiyle beraber 1, 2 ve 3 uygun ağırlık gruplarına göre üretilen ileriye dönük oto koltukları, darbe korumasının yanında dahili beş noktalı kemer sistemiyle de çocukların oturduğu yerde sabit kalmasına olanak sağlar.

4. Booster (yükseltici) oto koltuğu: Çocuğun gelişimine bağlı olarak bir sonraki güvenlik adımı yükseltici oto koltuğu, 4 ila 6 yaştan itibaren kullanılır. Bu tarz oto koltukları çocukların oturma pozisyonunu yükselttiği için modellerde güvenlik, dahili kemer sistemi yerine, aracın sabitleme işlemi araç emniyet kemeri ile sağlanır.

Oto koltuğunun doğru kullanımı

 • Oto koltuğunun kullanımı da en az seçimi kadar önem taşıyor. İşte, ebeveynlere bebek oto koltuğu kullanım önerileri:
 • Aracınızın uzun süre güneş altında kalması sonucunda oto güvenlik koltuğuna ait metal bölümler fazla ısınarak çocuklarda yanıklar oluşturabilir. Bu sebeple; aracın ısınma potansiyelini azaltacak araç örtülerini kullanmaya özen gösterin.
 • Oto koltuğunda kullanılan materyalin pamuk olması terlemeyi azaltacaktır. Ürün kılıfının çamaşır makinesinde yıkanabilir olmasına ve ateşe dayanıklılığına dikkat edin.
 • Koltuğun emniyet kemerlerinin, çocuğunuzun ölçülerine uygun ayarlandığından emin olun. Koltuğa ait kemerlerin ne çok sıkı ne de çok esnek olmamasına özen gösterin. Yetişkin emniyet kemerlerini kullanacağınız durumlarda, alt yatay şeridi kalça hizasından (göbekten değil), çapraz şeridi ise omuz üzerinden (boyundan değil) geçirdiğinize emin olun.
 • Çocuğunuzun uyku sırasında kafasının öne düşmemesi için doğru eğim açısını belirleyin ve kurulum tamamlandığında oto koltuğunuzun bağlantı noktalarına yerleştiğine emin olun.
 • Çocuğunuzun kafası oto koltuğunun arka kısmından taşmaya başladığında, çocuğunuzun ağırlık ve boy ölçülerine uygun koltuğu tercih etmeye çalışın.
Yayın tarihi: 03.07.2014
11 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.