Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAPILAN TWERK DANSI DEĞİL CİNSEL İSTİSMARDIR

Yapılan twerk dansı değil cinsel istismardır
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
A. Cem Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

25.09.2019 - 10:36 | Son Güncelleme:

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) cinsel terapistleri, sosyal medyada olay olan sünnet düğününde bir kadının sünnet olan çocuğun ve konukların önünde “twerk” adı verilen, cinsel içerikli ve eteğini kaldırarak yaptığı erotik dansı yapmasının çocuklar açısından olumsuz cinsellik içeren travmatik bir durum olduğu konusunda uyarıda bulundular.

ÇOCUKLARIN RUHSAL GELİŞİMLERİ AÇISINDAN SAKINCALI

CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, söz konusu görüntülerin başta görüntüye doğrudan maruz kalan çocuğun hem de sünnet düğünündeki çok sayıdaki diğer çocukların ruhsal gelişimleri açısından sakıncalı bir tür cinsel istismar olduğunu belirterek, “Cinsel istismar sadece cinsel organlara değil, bedenin tümüne yönelik dokunuşları, bakışları, ayartıcı konuşmaları, sevme ve hitap biçimlerini, cinsel imaları, cinsel organlara komik ve farklı adlar vermeyi, cinsel içerikli görseller göstermeyi, çocuğun kendi cinsel bölgelerine ya da bedeninde herhangi bir yere ya da bir başkasının bedenine dokunmasını talep etmeyi kapsayabilir.

ANNE BABALARA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Çocukların yaşına uygun olmayan twerk erotik dansına maruz bırakılmaları da bir tür cinsel istismardır. Yetişkinlerin bu duruma izin vermeleri ve müdahale ederek dansı sonlandırmamaları da cinsel istismara eşlik etmeleri demektir. Anne babaların öncelikleri görevi her durum ve koşulda çocuklarının fiziksel ve ruhsal sağlıklarını düşünerek hareket etmektir. Dolayısıyla burada bu konuda bilgi ve eğitim ihtiyacı bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.

ÇOCUKLARDA ERKEN EROTİZASYON CİNSEL İSTİSMARA YOL AÇABİLİR!

Çocukluk dönemi, cinsel gelişim ve bilgilenmenin henüz tamamlanmadığı bir süreçtir. Bu dönemde yaşanacak herhangi bir cinsel istismar ya da cinsel şiddet ve abartılı erotizm içeren cinsel travmalar çocuklarda erken erotizasyona ve başka türdeki cinsel istismarlara, uzun süreli duygusal ve davranışsal etkilere, korku, depresyon, kızgınlık, düşmanlık ve uygunsuz cinsel davranışlara yol açabilir. Bu nedenle bu olaya şahit olan çocukların pedagoglar ve çocuk terapistleri tarafından değerlendirilmesinde fayda var. Yapılan sadece erotik bir dans değil, çocuklara yapılan cinsel istismardır, yani suçtur ve yapanların ve göz yumanların cezalandırılması gereklidir. Bu nedenle başta aileler, medya, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumlarına büyük görevler düşüyor.
 

Yayın tarihi: 25.09.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Sünnet düğünlerinde dansöz oynatıldığıda sıkça görünür ama o bayanın sergilediği dans Türk kültürüne farklı olduğundanmı bukadar eleştiri aldı eleştiri olacak okadar çok şey varken mesela çocukların ortamında sigara ve içki içilmesi gibi TV filmlerinde sigara ve içki sansürlenşuorken aysa sokaklarda lokantaların açık sigara ilen bölümlerine çocuklu ailelerin gitmesi de eleştiriledimşr yada bu dansöz meselesi örnek olup oilajlarada gşyşm kıyafet kuralıdamı getşrşlmeli

27.09.2019 08:11:25 La Vuelta El Mundo

utanmaz imansızlar çünkü

26.09.2019 14:18:20 adamolun adam
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER