Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TÜRKİYE’DE ORGAN NAKLİNDE BİR İLK

Türkiye’de Organ Naklinde Bir İlk
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.10.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Nisa Nur'un böbreği Rojda'ya hayat verdi...

Gaziantep’te 7 ay önce dünyaya gelen Nisa Nur’un kafa travması sonucunda beyin ölümü gerçekleşince, ailesi Nisa’nın böbreklerini 2 yaşındaki Rojda Sökmez’e bağışladı. Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar’ın açıklamasına göre bu şekilde, Türkiye'nin en küçük vericisinden, en küçük alıcısına böbrek nakli gerçekleşti.

Rojda tam 1.5 yıldır “Yeşil Kart” ile diyalize bağlı yaşıyordu. Gaziantep’ten gelen haber üzerine yapılan tarama sonucu Rojda için umut ışığı doğdu. Nisa’nın böbreği ile Rojda, İstanbul’da buluştular.

Operasyon sonrası açıklama yapan Kaçar “Son derece başarılı bir nakil oldu. Böbrek tam uyum sağladı diyebiliriz. 1-2 gün içinde Rojda'yı taburcu edebiliriz” sözleriyle gergin bekleyişi sona erdirdi.

Sökmez Ailesine Erken Bayram

Kızlarının sağlığına kavuşacak olmasıyla, çektikleri tüm sıkıntıları unutan Sökmez ailesi, bir yandan tarif edilmez bir mutluluk yaşarken bir yandan da Nisa’nın acısını paylaştıklarını dile getirdi.

Anne Melahat Sökmez, nakil sonrası kızının beslenmesinin normale döndüğünü ifade etti.

AA

Yayın tarihi: 26.10.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

bağışı yapan aileye hem sbır diliyorum hem tebrik ediyorum..bende kesinlikle organ bağısı yapma kanaatindeyim..

28.03.2011 00:02:45 Semra Yağmur

Çok zor ancak bir o kadar doğru bir kararla Rojda'ya tekrar hayat veren bu güzel insanları candan tebrik ediyorum.Acıları ne kadar büyük olsada başka bir yavrunun mutluluğuna vesile olmuşlar.Ancak medyada yeterince duyurulmadığını düşünüyorum ve millet olarak organ nakili konusunda daha fazla bilinçlenmeye ihtiyacımız var.bu konuda en büyük sorumluluk siz medya mensuplarının.

29.10.2010 15:12:14 Güldem Yıldız