Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TRAFİK KAZALARI ÇOCUKLARI DERİNDEN ETKİLİYOR

Trafik Kazaları Çocukları Derinden Etkiliyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevil Yavuz’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

09.12.2010 - 12:40 | Son Güncelleme:

Trafik kazalarının, çocuklarımızın psikolojisini bozduğunun farkında mıyız?

Ana haber bültenleri her gün kaza haberleriyle dolup taşıyor. Trafik kazalarından en çok etkilenenler ise çocuklar oluyor. Trafik kazasında can kaybı yaşanmasa bile çocukların bu olaya şahit olması veya trafik kazası yaşaması kolay kolay unutamayacakları bir şoktur. Pedagog Sevil Yavuz Gümüş, çocukların psikolojilerinin bu kazalardan nasıl etkilendiğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Trafik kazası yaşayan bir çocuk birkaç gün bu şoktan çıkamayabilir. Bu şokla birlikte çocukların dili tutulabilir, kekemelik başlayabilir. Bu semptomlar çok belirgindir ve hemen fark edilir.

Diğer taraftan bazı semptomlar bu kadar belirgin olmayabilir ve travma sonrası hemen gözlemlenemeyebilir. Çocuktan çocuğa travmanın etkileri ve görülme zamanı değişiklik gösterir. Bazı çocuklarda semptomlar travmanın hemen sonrası gözlenirken bazı çocuklarda birkaç ay sonra veya birkaç yıl sonra da ortaya çıkabilir.

Trafik kazası sonrası çocukta çeşitli semptomlar görülebilir. Bunlar; altını ıslatma, ağlama nöbetleri, gece kabusları, uyku düzensizlikleri, iştah azalması, davranış problemleri, tırnak yeme, hırçın davranma, içe kapanma, sessizlik, konsantrasyon problemleri, travma sonrası stres bozukluğu, gibi…

Çocuk, Psikolojik Destek Almalı

Trafik kazasına şahit olan veya trafik kazası yaşayan çocukların mutlaka gözlem atlına alınması ve psikolojik destek görmesi gerekir. Çocuğun hayatında her şey yolunda gibi gözükürken yıllar sonra bu travmanın etkileri ortaya çıkabilir ve tedavi edilmesi daha zorlaşır. Gelecekte bu travma; obsesif kompulsif bozukluk, davranış bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu gibi psikiyatrik sorunlara yol açabilir.

Yayın tarihi: 09.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

tvlerde bile görünce cocuklar cok etkileniyor bide yaşasalar daha cok etkilenirler dikkat etmek gerek uzamana başvurabilrsiniz

25.03.2011 12:25:03 gülşah kaplan

küçükken geçirdğimiz kazayı hala hatırlarım 5 yasında olmama rağmen bu beni çok etkiler

21.03.2011 14:18:30 leyla altun
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER