Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SOSYAL HAYATI VE PSİKOLOJİYİ ETKİLİYOR!

Sosyal hayatı ve psikolojiyi etkiliyor!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.12.2014 - 11:00 | Son Güncelleme:

Bu problem tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Geniz eti rahatsızlıkları çocukların psikolojisini, sosyal hayatını, okuldaki başarısını bile olumsuz etkileyebilir” diyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Bekir Sivri, bu problemin tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinin altını çizdi.

Geniz eti denilen doku burun arkasında bulunan geniz bölgesinde olan bademcik ile aynı özellikleri taşıyan bir dokudur. Normalde tüm çocuklarda vardır. Geniz eti tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji nedeniyle büyüyebilmekte bunun sonucunda burun tıkanıklığına yol açarak çeşitli sağlık problemleri oluşturabilmektedir.

İhmal edilen problemler okulda başarısızlığa yol açıyor

Çocuklarda geniz eti problemi, genellikle çocukların gece ağzı açık bir şekilde uyumaları ve horlamaları ile kendini göstermektedir. Ağız kenarından akan salyalar da geniz eti varlığının göstergesi olabilir. Uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluk nedeniyle okul başarısı olumsuz etkilenmekte ve çocuklar sosyal yaşamdan uzaklaşmaktadır.

Çocuklarda ihmal edilen geniz eti sinüzit, idrar kaçırma ve okul başarısızlığına kadar pek çok soruna yol açabilmektedir.

Geniz eti, uyku kalitesini etkiliyor

Geniz eti büyük olan çocuklarda uyku kalitesinin iyi olmamasından dolayı büyüme hormonu az salgılanmakta ve gelişme geriliklerine yol açabilmektedir. Gece boyunca iyi nefes alamayan ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda, davranış bozuklukları, kronik sinüzit oluşabilir. Bununla birlikte durmayan öksürük, burun solunumu yapamadıkları için vücutta hissedilemeyen sıvı kaybı, ağız kokusu, çene bozukluğu, ağız ve çenede daralma, dişlerde gelişim bozukluğu ve çürüme meydana gelmektedir.

Çocukların geniz etlerine zamanında müdahale edilmediğinde, ilerleyen yaşlarda diş problemleri de ortaya çıkmaktadır. Gece kaliteli uykusunu alamaması sonucu çocuk normale göre daha asabi ve yaramaz olur. Davranış bozukluklarından hiperaktiviteye kadar birçok sorun yaşanabilmektedir.

Geniz eti hastalıklarının tedavisi

Hastalığın teşhisi konusunda özellikle ailelerin özen göstermesi gerekmektedir. Ağız açık bir şekilde uyuma, horlama, sık üst solunum yolu enfeksiyonu gibi belirtilerde vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır.

Geniz eti hastalıklarının tedavisinde öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanması gerektir, uygulanan ilaç tedavisine rağmen sonuç alınmayan durumlarda ise cerrahi tedavi gereklidir.

Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır?

Geniz eti ameliyatı çocukta genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat sırasında hastanın ağzı açılarak, küçük dilin, yumuşak damağın üst kısmında geniz bölgesinde bulunan büyümüş vaziyetteki geniz eti küret denilen bir alet vasıtasıyla çıkartılır. Yaklaşık 10 dakika süren basit bir ameliyattır. Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra taburcu edilir. 5-6 günlük bir iyileşme periyodundan sonra hasta sosyal yaşamına geri dönebilir.

Yayın tarihi: 14.12.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.