Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SEÇTİĞİNİZ OKUL ÇOCUĞUNUZA UYGUN MU?

Seçtiğiniz okul çocuğunuza uygun mu?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.06.2017 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çocuğun hayatında önemli dönüm noktalarından birinin okul dönemi olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, okul seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Çocuğun geleceğinde belirleyici ve önemli bir yeri olan okul seçimi aileler açısından büyük önem taşıyor. Okul seçiminin yapıldığı bugünlerde anne ve babalar çocukları için en doğru okulun neresi olduğunu araştırırken; uzmanlar okul seçimi konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önemli ipuçları veriyor.

RUHSAL İYİLİK HALİ SADECE AİLEYE BAĞLI DEĞİL!

Çocuğunun gideceği okulu belirlemek anne ve babaların belki de en çok üzerinde düşündükleri ve hata yapmaktan korktukları konulardan biridir. Özenerek büyüttükleri ve en değerli varlık olarak gördüğü çocuklarının mutlu olacakları, güzelce şekillenecekleri ve hayata hazırlanacakları bir ortama sokarken anne ve babalar belirgin bir kaygı yaşarlar. Anne ve babalar bu kaygıyı yaşamakta oldukça haklılar. Çünkü hayatının ilk yıllarında sadece anne babası ve aile çevresinin etkisi altında olan çocuklar yavaş yavaş belli sosyal ortamlara girmeye ve aile dışında insanlarla temas halinde olmaya başlarlar. Dolayısıyla ruhsal iyilik hali artık sadece ailenin yaklaşımına bağlı olmaktan çıkar.

okul

SOSYAL İLİŞKİLER AKADEMİK BAŞARIYI ETKİLİYOR

Psikiyatrik görüşmelerde bazen erişkin yaşta bile insanların çocukken öğretmenleri ya da okul ortamı ile ilgili yaşadıkları güçlüklerden ve olumsuz anılardan etkilenmeye devam ettiklerini görülüyor. Gelecekte oluşabilecek her türlü olayı ya da travmayı elbette ki önleyemeyebiliriz ancak yine de çocuğumuza okul seçerken onun mutlu olacağı bir ortamı belirlemek için dikkatli olunabilir.

ÇOCUĞUN SEVECEĞİ BİR ORTAM OLMALI

Okul öncesi eğitim döneminde okul seçerken akademik beklentiden öte çocuğun seveceği, olumlu bir okul algısı oluşturabileceği, oyunlar oynayıp ilk arkadaşlıklarını kuracağı bir okul ortamı olmasına dikkat edilmeli. Çocuğun anne ve babası ile kurduğu güzel ilişkiye öğretmen gibi bir yetişkinin de eklenmesiyle farklı bir boyuta taşınacak huzurlu bir okul ortamı aranmalıdır. Bu dönemde anne ve babaların mutlaka dikkat etmeleri gereken diğer bir nokta okulun çocukları için güvenli bir yer olmasıdır.

 okul 

OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOK ÖNEMLİ

Ortalama 3 yaşlarına gelmiş bir çocuğun artık yavaş yavaş okula hazırlanmaya başlanması gerekir. Okul öncesi eğitim almış olan çocukların almamış olanlara göre zihinsel becerilerinin daha olumlu geliştiği ve akademik başarı ve uyumlarının daha iyi olduğu araştırmalarla desteklenmiştir. Bu nedenle anne ve babaların bu yaş çocukları için okul araştırmaları doğru olur.

EĞİTİM ŞARTLARINI ARAŞTIRIN

İlkokul dönemi artık akademik hayata geçişin başlangıç dönemidir. Çocukların sevecekleri, kendilerini güvende ve mutlu hissedecekleri bir ortam olmasının yanı sıra okulun asgari eğitim şartlarını da karşılaması gerekir. Akademik başarı ve gelişime verilen önem ve verilme şekli okuldan okula, hatta öğretmenden öğretmene değişebilir.

Yayın tarihi: 14.06.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.