Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OYUNCAKLARA YASAK GELİYOR

Oyuncaklara Yasak Geliyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.03.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çevre ve Orman Bakanlığı açıkladı.

Bazı oyuncaklara, çocuk bakım ve tekstil ürünlerinde bulunan kanserojen etkili kimyasallarının kullanımına yönelik Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce yasak getiriliyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı “Bazı Tehlikeli Maddelerin, Müstahzarların ve Eşyaların Üretimine, Piyasaya Arzına ve Kullanımına İlişkin Kısıtlamalar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

Çocuklarda astım ve alerjiyi tetikleyen bazı fitalatların, çocuk bakım ürünleri ve oyuncakların yapımında kullanımı ile oral ve cilt toksisitesi riski taşıyan bazı alev geciktirici fosfat; tris madde ve madde gruplarının deriyle temas edecek giysi, iç çamaşırı ve çarşaf gibi tekstil eşyalarının üretiminde kullanılması da yasak kapsamına girecek.

Açıklamaya göre, söz konusu yasaklama çalışmalarının, özellikle ithalatçılar ile üreticiler tarafından takip edilmesi, söz konusu AB Tüzüğü kapsamında bulunan kimyasal madde ve madde grupları yerine insan sağlığını ve çevreyi tehdit etmeyen alternatif madde kullanımıyla üretime geçilmesi çalışmalarının, bir an evvel ilgili sektör tarafından başlatılması önem taşıyor.

AA

Yayın tarihi: 15.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (13)

hayret nasıl olmuş yaa..ortalık o kadar kötü oyuncakla dolu ki kokuyolar bile..kırtasiye malzemesinden başka bişey alamıyorum kızıma...diğer sağlıklı gruptaki oyuncaklarında fiyatları meçhul zaten..aslında onlarada bi el atmak lazım :))

22.03.2011 16:52:24 Semra Yağmur (eylülün annesi)

kesinlikle dogru bi karar olr cin malı dolu ya ülkemiz hep zarar kansorejen maddeler

18.03.2011 21:34:07 gülşah kaplan
13 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER