Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ORTODONTİ TEDAVİSİNİ İHMAL ETMEYİN!

Ortodonti Tedavisini İhmal Etmeyin!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.01.2011 - 12:40 | Son Güncelleme:

Ağız ve diş yapısındaki bozukluklar çocukların sağlığını tehdit ediyor.

Diş telleri ağız ve diş sağlığında problem yaşayan çocuklar için büyük önem taşıyor. Çocukların takmak istemediği teller, ileri yaşlarda estetik diş bozuklukları yaşanmasına neden olabiliyor. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu da diş tellerinin kullanımının diş sağlığındaki önemini anlatıyor.

Çocuğun ağız ve diş yapısındaki bozukluklar onu sağılık açısından tehdit edebildiği gibi görünüm olarak da zamanla rahatsız edecektir. Bu nedenle tedavi gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir:

- Önde konumlanmış çapraşık dişler

- Süt dişlerinin erken ve geç kayıpları

- Dengeli durmayan ağız ve çene yapısı

- Çiğneme ve konuşma gibi işlevlerde ağzı kapama zorlukları

- Çene yapısının geride veya çok önde olması

- Alt ve üst dişlerin birbirine doğru şekilde temas etmemesi gibi durumlarda ortodonti tedavisine başvurulur.

Ortodonti tedavisinde çocuklarda diş tellerinden yararlanılır. Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği hareketli teller çoğunlukla erken dönemde ve çok karışık olmayan ortodonti problemlerde kullanılıyor.

Büyüme ve gelişim döneminde, iskelet yapısının belirli bir yöne doğru gelişmesine yardımcı olmak için fonksiyonel tellerden faydalanılıyor. Çocuklar için hem kolay hem de pratik bir obje olan bu teller, kullanım açısından rahat olduğu için tercih ediliyor. Rahatlıkla çıkarabildiği için de temizlemesi oldukça basittir.

Tedaviye “Hayır” Dendiğinde Yaşanacaklar

Çocuk yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik problemler ileri yaşlarda estetik görünüm bozuklukları ve buna bağlı psikolojik sorunlar, diş kanamaları, diş eti rahatsızlıkları, konuşma zorluğu, ağız kokusu, diş kayıpları ve de dişleri temizleme zorluğu yaratabilir. 

Yayın tarihi: 03.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.