Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İKİNCİL BOĞULMA NEDİR? İKİNCİL BOĞULMA NASIL GERÇEKLEŞİR?

İkincil boğulma nedir? İkincil boğulma nasıl gerçekleşir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.08.2019 - 10:21 | Son Güncelleme:

Geçtiğimiz yıllarda, ABD Missouri’de yaşayan bir ailenin küçük çocuğu havuza düşmüştü, küçük çocuk 13 yaşındaki abisi Sam tarafından kurtarılmıştı. Lizzie'nin halası sürekli uyumak isteyen ve halsiz olan yeğeninin uyumasına izin vermedi ve bu sayede onun hayatını kurtardı. Çünkü boğulma tehlikesiyle karşılaşan birisi o sırada su yutarsa, ciğerleri oksijeni kana iletemiyor ve bazı vakalarda kişi boğulabiliyor. Ancak boğulma daha sonra da gerçekleşebiliyor. İşte asıl tehlike burada. İkincil boğulma, su yutan bireylerde 72 saate kadar görülebiliyor.

İKİNCİL BOĞULMA NEDİR?

Boğulma, su veya başka sıvı içinde kalmaya bağlı olarak vücudun dokuları için yeterli oksijen bulunmaması ve solunum bozulması nedeniyle ortaya çıkan öldürücü bir durumdur. İkincil boğulmada ise kişi suda boğulma tehlikesini bir şekilde atlatmıştır, bu süreç sonrasında suyun içinde olmadığı halde tekrar boğulma tehliklesi geçirmesi durumudur. Yani ilk boğulma vakasından sonra hayati fonksiyonları normale dönen ve hayatına normal bir şekilde devam eden kişi, ilk boğulma esnasında kısa süre de olsa yuttuğu su akciğerlerde toplandığı için ikincil boğulma vakasını yaşayabilir.

Yayın tarihi: 01.08.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.