Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HUZURSUZ AİLE ORTAMI ŞİDDETE YÖNELTİYOR!

Huzursuz Aile Ortamı Şiddete Yöneltiyor!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.09.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde yer alan Mete ve Osman...

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisindeki Mete karakteri gibi tartışma ortamında büyüyen çocuklarda şiddete ve suça eğilim sıkça görülen bir durum. Huzursuz aile yaşantısının çocukları nasıl etkilediğini Psikolog Sevgi Samar anlatıyor.

Bir çocuğun gelişiminde ilk sosyalleştiği yer aile ortamıdır ve ilk iletişimi kurduğu kişiler aile bireyleridir. O yüzden çocuğun doğumundan itibaren kazanılmış her türlü düşünce ve davranışlarda anne ve babanın rolü çok büyüktür. Bu düşünce ve davranışlar onun kişiliğini ve ruhsal yapısının temelini oluşturacak.

Sık Yaşanan Kavgalar Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Anne ve baba arasında zaman zaman mutlaka çatışmalar ve tartışmalar yaşanabilir fakat bunların sıklığı ve eşlerin birbirini sözel veya fiziksel olarak incitmesi çocuğun psikolojisini olumsuz bir şekilde etkiler. Çocuk bu durumdan kendisini sorumlu tutup, anne-babasının onu sevmediği hissine kapılabileceği gibi kendi sosyal ilişkileri içerisinde ve kişiliğin oluşum sürecinde de bu tarz düşünce ve davranışları benimseyip onlara göre hareket eder. Hayata karşı isteksizlik, insanlara düşmanca hisler geliştirmek, hayvanlara eziyet etmekten zevk almak, yalancılık, hırsızlık, çeşitli tikler edinmek, özgüven eksikliği, çekingenlik gibi birçok psikolojik rahatsızlığın temelinde huzursuz aile ortamında yetişmek etkilidir. Okul çağı çocuklarında ise dikkatlerini yeterince toparlayamadıkları için ders başarılarında düşme, okulda arkadaşlarına agresif davranma veya kendi içine kapanıp yalnız kalma gibi problemler ortaya çıkıyor.

Çocukların Etkilenmemesi için Yapılması Gerekenler

Eğer çocuk evdeki tartışmaya şahit olmuşsa, ebeveynlerin tartışmayı çözüme ulaştırmaya özen göstermesi gerekir. Bu şekilde problemlerin çözüme kavuşturulması çocuk açısından da olumlu bir mesaj olup bazen çatışmalarında yapıcı yönlerinin olabileceği gösterilmelidir.

Herhangi bir tartışma esnasında ya da sonrasında taraflar birbirlerini çocuğa karşı kötülememeli, taraf tutması için ona baskı yapmamalılar.

Eşlerin birbiriyle olan problemleri olabildiğince çocukların gözü önünde halledilmemeli ve tarafların çözüme kendi aralarında ulaşamadıkları konularda bir uzmandan yardım almalılar.

Yayın tarihi: 26.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Zaten bu dizi de Osman da KAtil olacakmış :

26.09.2011 20:12:03 Bahar Karlı

Çok sık kavga ettiği halde "çocukları için" evli kalmaya devam eden insanları anlamıyorum. İşte bu şekilde hastalıklı bir topluma dönüşüyoruz

26.09.2011 16:06:15 Ferit Ulucan

Aynen öyle, çocukların kavga eden anne babadan ziyade huzurlu bir ortama ihtiyaçları var.

26.09.2011 16:57:58 vildan gölbaşı

annelik duygusu yaşamadım henüz ama ben çocukları çook seviyorum aile içi kavgaya lütfen mümkünse çocukların yanında yapmayalım.

28.10.2011 23:09:39 selda karabacak
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER