Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

FİSSÜR ÖRTÜCÜLERİN FAYDALARI

Fissür örtücülerin faydaları
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.02.2020 - 16:23 | Son Güncelleme:

Dental fissür (çatlak) örtücüler, diş çürüğünü önlemek için çiğneme dişlerine (azı dişlerine) uygulanan koruyucu bir tabakadır. Diş hekiminiz tarafından hızlı ve ağrısız bir şekilde uygulanabilir.

Çiğneme (azı) dişlerindeki doğuştan varolan fissür (çatlak) ve olukların koruyucu maddelerle örtülmesi işlemidir. Fissürlere biriken yemek artıkları dişlerde çürümeye yol açabilir. Bu nedenle diş hekimi tarafından uygulanan fissür örtücülerle hızlı ve ağrısız bir şekilde kapatılarak diş, koruma altına alınabilir. Fissür örtücü beyaz diş dolgusuna benzeyen kompozit reçinedir. Estetik sorun oluşturmaz.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ KİMLERE UYGULANIR?

Fissür örtücü genellikle 6 yaş dişleri denilen birinci azı dişlerinin sürmesi ile birlikte uygulanır. Ancak çürük oluşumuna yatkın çocuklarda süt dişlerine de uygulanabilir. Fissürler gıda artığı birikimi için elverişli bölgelerdir ve iyi bir hijyen uygulanmadığı sürece çürük gelişimi ile erken diş kaybına yol açabilir. Önlem almak için bu alanlar fissür örtücülerle sağlıklı bir şekilde korunabilir. 6 ayda bir yapılması gereken rutin diş hekimi ziyaretlerinde de kontrolleri yapılır. Fissür örtücülerin aşınması durumunda ise işlemin tekrarlanması gerekir. Bu sayede çocukların gerekli diş bakımını yapabildikleri yaşlara gelinceye kadar kalıcı dişlerinin çürümesi önlenebilir. Fissür örtücüler doğal reçinelerden üretilir, herhangi bir zararı yoktur.

Yayın tarihi: 18.02.2020
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.